Zříceniny gotických hradů Bradlec a Kumburk

Nejnavštěvovanější zámky a hrady u nás v letní sezónu zpravidla praskají ve švech. Přitom existují i méně známé architektonické památky, které jsou zajímavé a mohou tedy nabídnout návštěvníkům příjemný zážitek. Tajemné a romantické zároveň bývají hradní zříceniny. Na dvě takové se nyní půjdeme podívat. Nacházejí se asi dvacet kilometrů od Lázní Bělohrad a dvanáct kilometrů o Nové Paky. Jmenují se Kumburk a Bradlec.

Zřícenina hradu Bradlec

Na zříceninu hradu Kumburk je možné se vydat pěšky z Nové Paky. Trasa vede po červeně značené cestě a je dlouhá okolo desíti kilometrů. Když si ale za start svého poznávání české krajiny vyberete obec Bradlecká Lhota, tak si trať k hradu zkrátíte na polovinu, a ještě uvidíte jednu zříceninu navíc. Od vesnice je vzdálená asi 2,2 kilometru a jmenuje se Bradlec. Své jméno získala podle čedičového vrchu, na kterém byl hrad ve 13. století postaven. Když hrad o století později obývali loupeživý rytíři, dobyl ho císař Karel IV. a později ho věnoval svému synovi, Václavovi IV. Ten jím zase obdaroval svoji manželku Žofii.

Posléze se majitelem stal král Zikmund Lucemburský a od konce 15. století hrad vystřídal několik majitelů. Chvíli patřil i Valdštejnům. Posledním majitelem byl Vilém Trčka z Lípy, ale to už byl hrad pustý. Do dnešních dnů se dochoval zlomek hradby v předhradí. Místo, kde byl postaven, je zajímavou geologickou a mineralogickou lokalitou. V jeho okolí se nacházejí horniny vulkanického původu a také minerály, jako chalcedon, siderit, magnetit.

Zřícenina hradu Bradlec. Foto: Pražák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Bradlec_-_hradn%C3%AD_pal%C3%A1c_zevnit%C5%99.jpg

Zřícenina hradu Kumburk

Z hradu Bradlec je ke ruinám Kumburku něco přes tři kilometry chůze po červeně značené trase. Hrad byl postaven v gotickém slohu v první třetině 14. století Markvartem z Vartenberka. Ale hradní vrch byl obýván již mladší době kamenné, jak o tom svědčí archeologické naleziště. Snad tu dokonce bylo hradiště, které zanikla výstavbou hradu. Po skončení husitských válek se hrad dostal do majetku Jindřicha Berky z Dubé a po něm ho převzali Trčkové z Lípy, kteří vlastnili také hrad Bradlec. Za třicetileté války byl Kumburk pobořen švédskými vojsky a v roce 1658 na příkaz císaře Leopolda I. byl zbořen.

V 19. století na hrad zavítal básník Karel Hynek Mácha, který se doslech o zdejších pověstech. Jedna z nich vypráví o pokladu hlídaném kohoutem s ohnivýma očima. Snad se tu zjevuje i Meluzína a postava smutného myslivce. Na hradě je možné vystoupat na věž, odkud je hezký výhled do okolí, na Český kraj i na Krkonoše. Z dochovaných částí Kumburk nabízí spodní část paláce a zbytky zdí a věží.

Zdroj: https://www.kumburk.cz/, https://turistickyatlas.cz/vse/misto/12792_zricenina-hradu-bradlec.html, mapy.cz

Zřícenina hradu Kumburk. Náhledové foto: Petr1888, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C5%99%C3%ADcenina_hradu_Kumburk_02.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.