Zřícenina hradu Templštejna a vinné sklepy Čejkovice aneb po stopách templářů na Moravě
Kromě působnosti v Jeruzalémském království na Blízkém východě budoval středověký templářský řád také své základny v Evropě. A to dokonce i na území tehdejších Zemí koruny české. Kde ještě najdete po nich stopy?
Templáři na Moravě
Templáři patřili ve své době k těm nejmocnějším řeholním řádům. Fungovali nejen jako vojáci, ale také obchodníci a bankéři. V Evropě měli vybudováno na dvacet provincií a celou řadu komend. Čtyři základny se nacházely i v Čechách a na Moravě. Pojďme se podívat na dvě z nich – do Čejkovic na Hodonínsku a zříceninu hradu Templštejna u Jamolic.
Teplštejn. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Templ%C5%A1tejn_(2).jpg
Templštejn
Hrad Templštejn zažil svůj největší rozkvět v době, kdy se stal komendou templářů. Bylo to mezi léty 1281 až 1298. V roce 1312 byl řád zrušen a hrad přešel na nové majitele, v 16. století vyhořel. Dnes už z něho zůstalo jen torzo – zbytky paláce, brána, studna a část plášťového opevnění. Na zříceninu je možné se dostat z obce Jamolice na Moravskokrumlovsku, což je trasa dlouhá asi tři kilometry s výškovým převýšením okolo padesáti metrů. Templštejn je přístupný celoročně, ovšem jen na vlastní nebezpečí. Protože zřícenina stojí na skalním ostrohu nad řekou Jihlavou, je z ní hezký výhled do zalesněného údolí.
Čejkovice na Hodonínsku
Obcí s názvem Čejkovice byste v tuzemsku našli hned několik. My se ale vypravíme to těch na Hodonínsku, protože právě jejich historie se váže k působení templářů na Moravě. Do Čejkovic přišli někdy okolo roku 1230. Kromě gotické tvrze, své komendy, templářský řád vybudoval také v tehdejší době největší vinné sklepení. Byli to zdatní vinaři, a vlastně položili základ zdejší vinařské tradici. Tvrz stojí dodnes, ale jako renesanční zámek, který v současné době funguje jako hotel a kongresové centrum. Je tu také restaurace.
Stále existují i vinné sklepy, do nichž je možné se podívat na prohlídku a degustaci vína, jež vyrábí družstvo Templářské sklepy Čejkovice. Mimo hlavní letní návštěvnickou sezónu je sklepení přístupné jen na objednávku.
Zdroj info: Wikipedie.cz, Mapy.cz
Vinné sklepy Čejkovice. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Lukáš Stavek / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sklep_cejkovice.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.