Zřícenina hradu Lukov na Zlínsku: V majetku ho měl i Albrecht z Valdštejna
Trosky hradů mají něco do sebe. Nesou si v sobě kouzlo starých časů a potěší každou romantickou duši. I když původní podoba těchto staveb často již v reálu neexistuje, minimálně pohled na to, co z nich zůstalo, za to stojí. A když se najdou nadšenci, jež torzům zdiva navracejí jejich vzhled, pak návštěva hradu může být příjemně stráveným odpolednem. Toto ostatně platí i pro zříceninu hradu Lukova na Zlínsku.
Gotický hrad, jenž Karel IV. vykoupil ze zástavy
Trosky hradu Lukov ze 13. století najdete ve vzdálenosti necelých třináct kilometrů od Zlína. Rozkládají se v jihovýchodní části Hostýnských vrchů asi 2 kilometry nad stejnojmennou obcí. Můžete se k němu dopravit vlastním automobilem nebo autobusem s tím, že byste vystoupili na horní zastávce nedaleko ulice Hradská. Po níž je třeba vyjít pěšky, na kole nebo automobilem. Na jejím konci najdete nevelké parkoviště pro vozy a také sochu svatého Jana Nepomuckého. Odsud pak k hradu už musíte po svých. Cesta k němu je však příjemná a netrvá ani moc dlouho – asi půl hodiny. Přitom si můžete vybrat dvě varianty:
- zpevněnou, poměrně širokou lesní cestu
- Cyrilometodějskou stezku.
Zdroj obrázku: soukromý archiv Jany Fojtíkové
Pokud se vydáte po zpevněné cestě, máte možnost procházet okolo turistického přístřešku, kde se lze posadit. Při cestě je také o kousek výš studánka Rudolfa Petrly, jež byla v roce 2012 obnovena členy Spolku přátel hradu Lukova. Voda v ní bohužel není pitná. Nedaleko ní je pak opravená studna v bývalém švédském táboře z doby obléhání hradu za třicetileté války. Odsud je to k hradu už jen coby kamenem dohodil. Pokud ale sejdete z cesty, můžete se ještě pokochat Valdštejnovým dubem, jehož stáří se odhaduje na minimálně 300 let, nebo skálami pod hradem Lukov. Tato odbočka za to stojí.
A pak už na vás čeká samotná zřícenina
Díky nadšencům ze Spolku přátel hradu Lukova nabývá čím dále hezčí podobu. Rodinné vstupné do hradu činí 180 Kč, pro jednotlivce zaplatíte 60 Kč. Areál je přístupný v červenci a srpnu denně od 10.00 do 18.00 hodin. Od dubna do června a v září a říjnu pak je otevřeno pouze o víkendech a ve státní svátky od 10.00 do 17.00 hodin.
Zdroj obrázku: soukromý archiv Jany Fojtíkové
V předhradí je ještě k dispozici možnost koupit si občerstvení nebo děti nechat pohrát na dětském hřišti.Hrad si projdete sami bez průvodce. K vidění jsou tu zbytky kostela, opravená věž s exponáty nebo sklepení hradu s exponáty – úlomky kachlí, keramiky, nádob apod., jež se našly během archeologického průzkumu.
Vrátit se lze stejnou trasou, ale určitě si nenechte ujít Králky, což jsou pískovcové skalní útvary asi 300 metrů od hradu. Bývají využívané i horolezci. Kromě toho je z nich hezký výhled na obec Lukov.
Zdroj náhledového obrázku: soukromý archiv Jany Fojtíkové
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.