Zřícenina hradu Hukvaldy: V chladném létě je ideálním místem pro výlet
Se názvem obce Hukvaldy se pojí nejen třetí největší hradní zřícenina v České republice, ale také jméno české hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se zde narodil. Pokud máte rádi středověké zdivo a krásné výhledy do okolí, na Hukvaldech si přijdete na své. A cestou tam se můžete stavit třeba ve Štramberku a podívat se na staré roubené domy, nebo zajet do Kopřivnice do muzea automobilů značky Tatra.
Hukvaldy a doba bronzová
Že se v Hukvaldech dobře žije, objevili lidé už v pravěku. Půda zde sice nebyla příliš úrodná, ale celá oblast patřila k základním spojnicím mezi severem a jihem Evropy. Byla protknuta stezkami, v jejich blízkosti vznikala lidská sídliště. O tom svědčí i nálezy předmětů z doby bronzové.
Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org
Pevnost i správní sídlo
Hradní zřícenina Hukvaldy leží v nadmořské výšce 481 metrů. Hrad vznikl už ve 13. století a jeho historie je spojena také s olomouckým biskupstvím, v jehož majetku byl. Jméno však získal podle rodu Hückeswagenů a jeho představiteli Arnoldovi, jenž pocházel z Porýní a který v první polovině 13. století získal jako léno oblast Starého Jičína s rozsáhlým územím. Zakladatelem hradu Hukvaldy byl však až jeho vnuk Jindřich. Posléze hrad majitele často měnil, jednu dobu ho měli v držení i husité. Po celou svou existenci Hukvaldy plnily úlohu nejen jako pevnost, která stráží okolí, ale také jako správní sídlo panství.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
S rozvojem turistiky se na Hukvaldech začalo blýskat na lepší časy
V ruinu se začal měnit až po roce 1760, kdy byly kanceláře úředníků přeneseny z hradu do podhradí. Hrad se stal levným zdrojem stavebního kamene, což byl osud nejspíš většiny zřícenin. Jeho nové využití přišlo až s 19. stoletím, kdy dochází k rozvoji cestovního ruchu, lidé objevují kouzlo turistiky i krásu Hukvald. Díky tomu nebyla ruina rozebrána do posledního kamene, ale dostalo se jí i péče v podobě statického zajištění, rekonstrukce brány, obvodové zdi, Kulatiny a hradního paláce a zastřešení strážnice.
Hukvaldy v současnosti
Dnes je hrad Hukvaldy vděčným místem pro jednodenní výlety. Návštěvní doba je v hlavní sezónu od června do konce srpna od 9.00 do 18.00 hodin. Na hrad je možné se podívat i v září nebo v říjnu. Návštěvníkům jsou k dispozici komentované prohlídky s průvodcem, které lze on-line rezervovat. Součástí hradního života bývají také zajímavé akce, které jsou zde pořádané – koncerty dobové hudby, ukázky sokolnictví, hradní slavnosti vína a burčáku, tvořivé dílny pro děti a dospělé. V době koranavirové pandemie jsou však bohužel některé akce přeložené na příští rok, nebo úplně zrušené.
Prostory hradní zříceniny využívají snoubenci k uspořádání svatebního obřadu, na Hukvaldech je možné strávit i noc pod širákem (nutno objednat předem) a nedaleko hradu se nachází i hradní obora.
Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.