Zpřístupňování egyptských památek pokračuje, nově se podíváte do Lomené pyramidy
Egypt už není mezi turisty v oblibě tak, jako tomu bylo ještě před několika lety. Vláda se to naštěstí snaží změnit, takže pro přijíždějící návštěvníky plánuje každý rok nová a nová atraktivní lákadla. A letos padlo její oko na pyramidy v Dášúru.
Lomená pyramida faraona Snofrua je prakticky stejně známá jako pyramidy v Gíze. Ovšem zatímco návštěvnost u nejznámějšího symbolu Egypta se šplhá k desítkám tisíců lidí, do Dášúru zajíždějí autobusy s návštěvníky spíše okrajově.
Lomenou pyramidu si nově prohlédnete i zevnitř
Doposud je čekala pouze procházka mezi více či méně zakonzervovanými památkami a ruinami nekropole Memfis, ovšem, letos se konečně podařilo sesouvající se vnitřek známé Lomené pyramidy zpevnit natolik, aby se dovnitř mohli bezpečně podívat i turisté. Čeká je procházka 79 metrů dlouhou chodbou a dvě pohřební místnosti.
Stačí se pozorně rozhlédnout a budete mít před sebou historii této pozoruhodné stavby jako na dlani. Architekti ji totiž s největší pravděpodobností naprojektovali v příliš strmém úhlu, což neuneslo nestabilní jílové podloží a začalo pod stavbou ujíždět. Zachránit stavbu bylo možné jedině radikálním zásahem zhruba v její polovině. Pyramida samotná měří 188,5 metrů a vypíná se do výšky 101 metrů. Původně měla být stejné dlouhá jako vysoká, i tak však nabízí velkolepá pohled.
Snofru jako legendární stavitel
V Okolí Lomené pyramidy bylo nalezeno množství zajímavých starověkých pozůstatků včetně mumií v hliněných rakvích nebo krásných dřevěných pohřebních masek. Nicméně Snofru, který žil před nějaký 4 600 lety, toho má na svědomí mnohem víc. Patří mu třeba i známá Červená pyramida nebo pyramida v Médúmu.
Vydat se tedy při svých toulkách po Egyptě v jeho stopách můžeme bát nejenom zajímavé, ale také poučné.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.