Znáte rádžu ze Sarawaku? Víme, kde po něm pojmenovali krápníkovou jeskyni

Pro milovníky Sandokana rozhodně není jeho jméno neznámé a fanoušci historie zase tuší, že to s tou jeho zápornou rolí ve skutečnosti nebylo zdaleka tak horké, jak se povídá. Dnes bychom však chtěli na jeho jméno nalákat všechny cestovatelské nadšence. A kam jinam než na Borneo.

Právě tady totiž najdeme jeskyně v Mulu, ležící s v samém srdci malajského deštného pralesa. Za svůj vznik vděčí dlouhému vápencovému hřebenu a objeveny byly vlastně náhodou. Postaral se o to geolog, původně hledající guano, jež by mohl výhodně prodat jako cenné hnojivo.

Jedinečný objev z konce 20. století

Možná vám to připadá neuvěřitelné, ale bližší prozkoumání bylo celé oblasti poskytnuto teprve v roce 1978, kdy na tomto místě vláda zřídila národní park Gunung Mulu. Stát Sarawak na ostrově Kalimantan (Borneo) jednoduše chtěl vědět, jaké poklady na svém území má.

Ovšem cesta k jeskyním v Mulu není snadná. Vede přes bažiny a nevlídnou džungli, doslova zamořenou pijavicemi. Narazit tu můžete i na kvetoucí raflesii. Jde sice o největší květ na světě, který může dosáhnout až šesti metrů, své potenciální obdivovatele však jistojistě odradí nepříjemným zápachem.

Neuvěřitelné objevy uprostřed džungle

Masiv Gunung Mulu je 32 kilometrů dlouhý a 5 kilometrů široký. První expedice objevila však jen jednu dlouhou chodbu vedoucí do nitra masivu, kterou pojmenovala příznačně Jeskyně tušení.

To další výpravy už byly úspěšnější. V roce 1981 se průzkumníci vypravili do nově objevené úzké jeskynní chodby, až doposud nepřístupné díky protékající vodě. A ta je dovedla do nádherného dómu, který příznačně pojmenovali Sarawacká síň. Byla šestkrát větší než jeskyně Carlsbad Cavern v Novém Mexiku, což byla doposud největší známá jeskyně světa. Strop se pak ztrácel ve výšce 70 metrů. Kromě nádherné krápníkové výzdoby však dělali prvním objevitelům společnost i zajímaví obyvatelé, například bílí hadi, slepí pavouci nebo nestvůrně dlouhé stonožky a jeskynní krabi.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.