Známé i neznámé vodopády v ČR, které stojí za to
Máte rádi pohled na padající vodu v soutěskách, kudy se dá procházet? Jasně, aby ne! Vodopády skutečně představují nevšední krásu, která stojí za zhlédnutí. My se podíváme na některé nejznámější, které se nachází na našem území.
Vodopády Bílé Opavy
Milovníci vodopádů by neměli vynechat naučnou stezku Bílá Opava v Jeseníkách. Začíná v lázních Karlova Studánka a vede krásnou přírodou k chatě Barborka, odkud se po ní dostanete až na Praděd. Stezka může být dlouhá celkem 6 km, prochází zajímavými staletými dřevinami a má 13 zastávek u datových tabulí, kde se dozvíte nejdůležitější údaje o této vynikající přírodní rezervaci.
Po cestě budete zdolávat stupňovité žebříky, lávky a strmé stoupání a srázy. Proto se nejedná o výlet pro kočárky nebo průzkumníky s pohybovým omezením. V zimě je naučná stezka zpravidla neprůchodná. Bílá Opava na jaře: Foto Pixabay
Mumlavské vodopády
Kilometr od Harrachova se dravá Mumlavská vodní cesta prodírá korytem vyhloubeným v žule. Její vodopád je úžasný v létě i v zimě a díky své prosté otevřenosti je nejčastěji navštěvovaným vodopádem v zemi. Na vodním toku je několik peřejí. Nejzajímavější je vstup pod Mumlavskou boudou – Mumlavský vodopád. Ten si navíc „zahrál“ v několika filmech, například ve Svatební cestě do Jiljí nebo ve filmu Akumulátor 1.
Mumlavské vodopády: Foto Pixabay
Pančavský vodopád
Pančavský vodopád v Labském dole nabízí úžasnou podívanou, takže si při cestě kolem pohoří Krkonoš nenechte ujít tento charakteristický diamant. Se svou výškou 148 metrů patří k nejvyšším nejen v rámci České republiky, ale navíc i v Evropě. Bohužel má jednu nedokonalost: není výjimečně vodnatý, s výjimkou období jarního rozmrzání a ohromujících lijáků. V celé kráse jej lze spatřit pouze z výstupové cesty na dně dolu, takže v období sucha si jí opravdu nevšimnete.
Bučací vodopády
Jeden z největších kaskádovitých vodopádů v moravské a slezské části Karpat se nachází v přírodní rezervaci Bučací potok. Nacházejí se v bukovém lese, takže vás čeká výlet plný klidu a skvělé beskydské přírody. Kromě vodopádů budete moci obdivovat chráněné druhy rostlin (zimolez moravský, kamzičník rakouský, mléčivec vznešený atd.) a skutečnost, že se zde navíc vyskytují medvědi, rysi a v některých případech i vlci, může být potvrzením jedinečnosti této lokality.
Bílá strž
Nejpozoruhodnějším vodopádem na české straně Šumavy je Bílá strž, jejíž kaskády dosahují výšky kolem 13 metrů. Přímo nad samotným vodopádem byla vybudována vyhlídková plošina, která umožňuje návštěvníkům nerušený výhled na tento kouzelný výjev. Samotný vodopád je nepřístupný – jde o to, aby byl chráněn původní vzhled této pozoruhodné lokality.
Vodopády Jizerských hor
Jizerské hory nabízejí řadu atraktivních cílů – kromě skal a nádherných výhledů jsou to horské potoky a vodopády, kterých je zde hned několik. Od přehrady Souš až po potok Desná tvaruje potok Černá Desná tři krásné vodopády a kaskády táhnoucí se v délce několik set metrů. Na severní straně Jizerských hor se nachází kuriózní vodopády Štolpišská a Černý potok.
Adršpašské vodopády
Adršpach je jednou z nejlákavějších cestovatelských oblastí, kam se v minulosti vydalo mnoho populárních osobností. Mezi oblíbenými hosty tohoto městečka byli například pruská panovnice Luisa, polský panovník Friedrich August nebo panovníci Karel a Josef II. Pohled na tajemné pískovcové kužely se naskýtá i v četných českých pohádkách, které se zde natáčely. A jsou tu i dva vodopády: Ten malý je vysoký necelé čtyři metry a pohled na něj oceníte z vyhlídkového altánu. Obrovský vodopád padá z výšky 16 metrů.
Adršpašské skály: Foto Pixabay
Nýznerovské vodopády
Nýznerovské vodopády na Stříbrném potoce se nacházejí v Rychlebských horách nedaleko obce Žulová. Nejdokonalejší cesta k nim vede po lesní cestě z Nýznerova. Na samotném konci údolí se nachází parkoviště s altánem a pramenem vody a za návštěvu navíc stojí i neuvěřitelný secesní Tančící dům v Račím údolí, vzdálený necelých 20 km. Vodopády a vodní kaskády Stříbrného potoka zde překračují několik skalních prahů. Budete si je moci prohlédnout nejlépe z mostu nebo rovnou ze břehu, kam vás zavedou strmé cesty a kamenné schody.
Pulčínské ledopády
V zimě vás může okouzlit dokonalost „ledopádů“, které se ukrývají v centru Pulčínských skal na Valašsku. Objevíte je ve skalním kaňonu po překonání více než dvoukilometrové trati z obce Pulčín. Ledopády se nacházejí v neobvyklé přírodní rezervaci a budí respekt svým zbarvením s odstíny žluté, oranžové a hnědé. Obvykle díky nepatrnému sněžnému zelenému porostu – mikroskopické řasy, které v ledu žijí.
Zdroje info: novinky.cz, turistika.cz
Mumlavské vodopády: Náhledové foto Pixabay
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.