Živá voda, Archeoskanzen a terárium Modrá, Velehrad: Jednodenní výlet na Slovácko vám nabídne spoustu zajímavého a poučného
Kam na výlet s dětmi, aby to bylo zábavné a zároveň se děti něčemu naučily? Pak se vypravte na Slovácko do obcí Velehrad a Modrá, kde na vás dýchne duch starých časů za Velké Moravy. Zde si přijdou na své milovníci historie z období raného středověku a také ti, kterým se líbí plazi. Vše totiž uvidíte na jednom místě. Jednotlivé zajímavosti jsou od sebe vzdáleny, co by kamenem dohodil.
Archeoskanzen Modrá
Když vstoupíte do prostoru Archeoskanzenu Modrá, jako byste se přenesli do doby, kdy tato oblast byla centrem státního útvaru zvaného Velká Morava. Procházíte mezi budovami, jež jsou replikami stavení, v nichž tehdejší obyvatelé v 9. století žili. Mezi nimi si pokojně chodí domácí zvířectvo – kozy, ovce, slepice i husy a narazíte zde i na oslíky.
Na kopci nad skanzenem najdete základy velkomoravského kostelíku, jenž patří k nejstarším na našem území. Vedle něho byla postavena novodobá replika, realizovaná na základě archeologických výzkumů. Je volně přístupná a rozhodně stojí za vidění.
Terárium Modrá
V bezprostřední blízkosti Archeoskanzenu Modrá se nachází budova, v níž sídlí terárium s jedovatými hady a škrtiči, se sklípkany, žabkami pralesničkami, krokodýlem i dravou želvou. Terárium chová i zmiji gabunskou, která patří k největším jedovatým hadům na světě. Její kousnutí je většinou smrtelné. Asi nejhezčím hadem je anakonda albín, která má krásné žluté zbarvení. Ve volné přírodě by ale dlouho nepřežila, protože by se kvůli svému zbarvení stala snadnou kořistí predátorů.
Archeoskanzen Modrá. Foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové
Živá voda Modrá a výběh praturů
Ještě než se vydáte na prohlídku baziliky ve Velehradě, zastavte se v expozici sladkovodních ryb Živá voda v Modré. Seznámíte se zde se životem těchto tvorů, navíc je i naživo uvidíte. Je zde totiž v hloubce 3,5 metru vybudován průhledný tunel, kterým je možné vodní tvory pozorovat. Když budete mít štěstí, uvidíte na vlastní oči sumce, jesetera, ba i štiku.
Na vnitřní expozici s rybami navazuje venkovní výběr praturů s dřevěnou lávkou, po které nad výběhem chodíte. Máte tak zprostředkovaný blízký kontakt s těmito velkými zvířaty, která byla na českém území ve středověku hojně rozšířena.
Velehradská bazilika a klášter
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě, je nejvýznamnějším poutním kostelem v České republice. Její historie se začala psát už ve 13. století, současnou barokní podobu získala na přelomu 17. a 18. století. Na prohlídku baziliky si vyhraďte trochu více času, protože navštívit můžete i její podzemí, kde jsou k vidění základy původního cisterciáckého kláštera ze 13. století. Trasa katakomb je dlouhá 400 metrů, součástí prohlídky je komplex barokních krypt, v nichž není nouze o tajuplnou atmosféru.
Zdroj: http://www.velehradinfo.cz/vstupne/; https://www.archeoskanzen.cz/; https://www.zivavodamodra.cz/
Pohled na Velehrad. Náhledové foto: soukromý archiv Jany Fojtíkové
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.