Žena se snažila obnovit propadlý certifikát k internetovému bankovnictví, přišla o 257 000 Kč

Automat

Žena se snažila obnovit propadlý certifikát k internetovému bankovnictví, přišla o 257 000 Kč. V dnešním digitálním světě se podvody s internetovým bankovnictvím staly znepokojivě sofistikovanými – to je zkrátka fakt.

Jeden takový případ se týkal ženy, která obdržela e-mailové oznámení o údajném vypršení platnosti svého bankovního certifikátu. Ovšem její snaha zabezpečit své online účty se rychle zvrtla ve ztrátu téměř 257 000 korun.

Anatomie phishingového podvodu

Phishingové e-maily jsou rozšířenou formou kybernetického útoku. Často se tváří jako autentické, napodobují design a tón legitimních e-mailů od důvěryhodných institucí. V tomto případě zmíněná žena obdržela zdánlivě důvěryhodnou zprávu od něčeho, o čem se domnívala, že je to její banka. V e-mailu bylo uvedeno, že platnost jejího bankovního certifikátu vypršela, což by mohlo potenciálně ohrozit zabezpečení jejího účtu a znemožnit přístup k základním službám.

Tyto e-maily obvykle vyvolávají pocit naléhavosti a naznačují, že je třeba okamžitě jednat. Tato naléhavost je vytvořena tak, aby převážila nad opatrností příjemce a přiměla ho kliknout na škodlivé odkazy nebo poskytnout citlivé informace, aniž by si to dobře promyslel. A k vámi uvedenému případu můžu jen říct, že žádné takové certifikáty neexistují. Pokud takový e-mail dostanete, ignorujte ho nebo ho ještě lépe přepošlete své bance, která se podle toho může zařídit a zlepšit bezpečnost,“ řekla nám k tématu paní Lenka, pracující v jedné z velkých českých bank.

Žena se snažila obnovit propadlý certifikát

Foto: Pixabay

V jejím případě e-mail obsahoval odkaz vedoucí na stránku připomínající oficiální webové stránky její banky. Tuto taktiku, známou jako „domain spoofing“, používají kyberzločinci k vytvoření falešné stránky, která vypadá prakticky úplně stejně jako pravá. Když uživatelé zadávají osobní údaje podvodníci tyto údaje zaznamenají a mohou je pak použít k přístupu k účtům nebo k prodeji informací na dark webu. Ale zpět k případu podvedené ženy.

Byla opatrná, ale nestačilo to

Po zadání přihlašovacích údajů na falešnou stránku byla podvedená žena vyzvána k zadání dalších citlivých údajů, včetně údajů o kreditní kartě. V tomto okamžiku však začala tušit, že něco není v pořádku, a stránku zavřela, aniž by uvedla cokoliv dalšího. Bohužel počáteční zadání přihlašovacích údajů podvodníkům stačilo k tomu, aby získali částečný přístup k jejím účtům. Žena bohužel svou banku nekontaktovala ani si údaje nezměnila.

Na podvod ji upozornil až zaměstnanec banky, který jí volal s dotazem zda ze svého účtu odeslala 178 000 Kč. I když to popřela a účet zablokovala, nebylo jí to nic platné. Podovdníci se navíc dostali k provázanému firemnímu účtu, ze kterého ukradla dalších 97 000 korun, což vedlo ke kumulativní ztrátě 257 716 korun.

Zdroj: https://www.google.com/search?q=zad%C3%A1n%C3%AD+%C3%BAdaj%C5%AF+platebn%C3%AD+karty&sourceid=chrome&ie=UTF-8, https://tydenikpolicie.cz/zena-si-myslela-ze-ji-vyprsela-platnost-certifikatu-v-bance-naletela-a-prisla-o-257-tisic-korun/#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=1JkAS3jiUw6-202410200610&dop_id=34986541

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.