Zelená proti hnědé vodě: Tatralandia a Bešeňová v aktuálním podrobném srovnání
Dva velké vodní světy. Akvaparky, které jsou prakticky nejvyhlášenější na Slovensku. Každý rok se sem vydávají tisíce turistů. Všichni si chtějí vyzkoušet ty nejznámější atrakce. My jsme se do obou parku vydali také, a to konkrétně předevčírem a včera. Prvně nás čekala Tatralandia a o den později Bešeňová. Díky návštěvě na vlastní kůži jsme mohli oba parky porovnat. Jen možná úvodem předešleme, že jsme využili aktuální akce a měli jsme vstupenku pro rodinu do obou parků za nějakých 143 eur. Šlo o dva dospělé, jednoho juniora a dítě. Vstupy do obou parků jsou jinak stejně drahé, takže nemá smysl porovnávat. Pojďme ale na jiné aspekty. Pokud se na Slovensko chystáte, jistě se vám budou hodit. Ostatně parky jsou od sebe vzdálené pouhých 16 km a oba se nachází takřka na břehu Liptovské Mary.
Vchod do Tatralandie: Foto Radek Štěpán
Vchod do Bešeňové: Foto Radek Štěpán
Barva vody dle vašeho gusta
Začneme termálními prameny, respektive bazény s teplou vodou. V Tatralandii se lze setkat s vodou zabarvenou do zelena. Bazény jsou tedy konkrétně dva. Jeden s teplotou pohybující se nad 30 stupni Celsia a druhý s teplotou 40 stupňů Celsia. V obou bylo příjemně. 40 stupňů nevadilo, jelikož zrovna panovaly poněkud nižší teploty a my jsme byli v termální vodě hlavně ráno. V Bešeňové už bylo bazénů s termální vodou více. Teplota se pohybovala mezi 36 až 40 stupni, některé bazény byly chladnější. Do typicky hnědé vody vedly i tři menší tobogány a vodní bar vybudovali také tady. V Tatralandii je vodní bar interiérový a v průzračné sladké vodě. U obou termálních vod šlo fakticky jen o barvu a nic jiného. Obojí fajn.
Voda v Bešeňové: Foto Radek Štěpán
Adrenalin pro Tatralandii
Tak jako tak. Právě v Tatralandii byla spousta různých tobogánů a skluzavek určena spíše pro starší a odvážnější. Třeba takový Boomerang vyžadoval hodně odvahy. To samé i další skluzavky, kde jste jeli třeba hlavou dopředu na speciální podložce. Já jsem se zrovna zasekl v polovině a docela to bolelo. V Bešeňové jsem šel takřka na všechny skluzavky a nebál se. Pravda, nejsem zrovna z největších milovníků adrenalinu.
Tobogány v Tatralandii: Foto Radek Štěpán
Tobogány v Bešeňové: Foto Radek Štěpán
Klasické skluzavky pro Bešeňovou
Zatímco v Tatralandii bylo nezbytné ke každému sklouznutí mít nějakou tu podložku nebo nafukovací pomůcku, v Bešeňové jste se mohli vydat na většinu skluzavek bez problémů jen tak. To se mi osobně maximálně líbilo. Zejména velká věž s tobogány různé náročnosti stála za to. Jen se nahoře tvořily řady. Nebylo se ale čemu divit, zájem byl velký, lidí spousta. Vše ale skvěle zvládnuto. Kamery, informace o náročnosti atd. Naprostá paráda.
V jídle v podstatě remíza
V obou parcích jsou jak interiérové restaurace, tak i venkovní grill bary. V Tatralandii jsme využili právě Grill baru a dali si tortillu za 9 eur. Super, ale maso bylo studené. Stejný stánek byl také v Bešeňové. Tam jsme si dali jídlo přímo v restauraci. Sice narychlo udělané, ale fajn. Cena kolem 7 eur za těstoviny s houbami a masem nebo domácí těstoviny s rajčaty a olivami. V obou pokrmech maso fakticky nebylo. V prvním z nich ani houby. Co se týká nápojů, v obou parcích stejné. V Tatralandii bylo točené pivo, v Bešeňové jsem hledal špatně, nebo marně.
První pohled spíše pro Tatralandii
Vzhledově na nás spíše zapůsobila Tatralandia. V Bešeňové při vstupu k venkovním termálním bazénům člověka zaujme pohled na tak nějak opotřebovaná místa. Zub času se podepsal i na vodním baru. V Tatralandii byl moc hezký interiér s velkou pirátskou lodí a malým bazénkem, v něm se dalo potápět. Po stěnách se nacházela akvária s rybkami a také na dně poklad nebo mušle.
Pohled na Tatralandii shora: Foto Radek Štěpán
Surfování vs. vlnobití
V Tatralandii se můžete naučit surfovat od velmi útlého věku. Budete za to ale platit další eura. V Bešeňové slibují každou hodinu bazén s vlnobitím. Prvně jmenované jsme nevyzkoušeli, v bazénu s umělými vlnami jsme byli. Nebyl špatný, ale moře je moře. Fajn byl bazén s proudem vody, kterým se v Bešeňové dalo prohánět. Byl tam i jeden s proudem, kde se jezdilo na nafukovacích kolech.
Prostě zábava, za kterou si zaplatíte
Jasně, nic není zadarmo. Oba vodní parky jsou zábavné, pokud vám nevadí masy lidí. V Tatralandii si užijí spíše milovníci adrenalinu, v Bešeňové zase takoví, kterým stačí jednodušší a mírnější skluzavky. Termály v pohodě v obou parcích. Pokud byste holt chtěli ušetřit, můžete se jít koupat k Liptovské Maře. Tady za vstup na pláž zaplatíte jen 5 eur. Tedy pokud nepůjdete někam jinam. Tam ale žadný komfort nečekejte.
Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Radek Štěpán
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.