Žebrající gangy v metru nejsou jen unikátem Prahy. Fungují ve všech evropských metropolích a jejich organizaci jim může leckdo závidět
Žebrající gangy v metru nejsou jen unikátem Prahy, fungují ve všech evropských metropolích, jejich organizaci jim může leckdo závidět. Pražské metro zažívá opravdu nevítaný jev: vzestup vysoce organizovaných žebráckých gangů. Tyto skupiny, které operují s přesností a koordinovaností připomínající švýcarské hodinky, se staly významným problémem jak pro cestující, tak pro úřady.
Organizované žebrání jako koordinované úsilí
Je veřejným tajemstvím, že žebrání, které lze pozorovat v pražském metru a tramvajích, není vždy činem osamělých jedinců, kteří se ocitli v nouzi. Mnozí z těchto žebráků jsou naopak součástí organizovaných skupin, které fungují podle přísných pokynů a pod přísným vedením, a tak se to, co by se mohlo zdát jako spontánní prosba o pomoc, mění v dobře promazanou obchodní operaci.
Nábor a role
Nábor do těchto žebráckých gangů se často zaměřuje na nejzranitelnější skupiny obyvatel, včetně migrantů a osob ve vážné finanční tísni. Noví členové jsou někdy přiváženi ze zahraničí, je jim slíbena práce a pak jsou k žebrání donuceni. V rámci těchto skupin hrají jednotlivci specifické role – od těch, kteří žebrají, až po další, kteří působí jako hlídači a upozorňují skupinu na přítomnost orgánů činných v trestním řízení nebo na potenciální hrozby pro jejich činnost.
Foto: Pixabay
Taktiky a území
Operace je pečlivá, území a harmonogramy jsou přísně řízeny, aby se zabránilo přeplnění určitých oblastí a maximalizoval se příjem. Členové se často střídají v různých částech metra, aby se zachovala iluze náhodnosti a zabránilo se jejich rozpoznání běžnými cestujícími a úředníky.
Tito žebráci obvykle používají emotivní vzkazy napsané na lepenkových cedulích, které často obsahují vymyšlené příběhy o nemocných příbuzných nebo o tíživé osobní situaci, aby získali soucit a dary od veřejnosti. Další běžnou taktikou, která má za cíl maximalizovat výdělek využitím soucitu veřejnosti, je využívání dětí nebo předstírání postižení.
Vybrané peníze si nenechávají samotní žebráci, ale předávají je vůdcům gangu. Žebráci na oplátku dostávají malou část vybraných peněz, jídlo a někdy i přístřeší. Tato závislost je uvězní v kruhu chudoby a vykořisťování pod neustálou hrozbou násilí nebo odplaty, pokud nesplní stanovené kvóty nebo se pokusí odejít. A bohužel nejde jen o specifikum Prahy, najdete je bohužel snad v každé evropské metropoli. Až tedy příště takového žebráka uvidíte, nic mu nedávejte – osoby bez domova mnohem lépe podpoříte třeba prostřednictvím nejrůznějších projektů
Zdroj: https://www.metro.cz/praha/krivice-berle-hladovy-zrak-zebraci-hraji-na-city-v-kapse-ale-maji-mobil-za-tisice.A210126_193535_metro-praha_hyr, https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/vyhlasky_a_narizeni/vyhledavani_v_pravnich_predpisech/rok_2000-vyhlaska_cislo_14_ze_dne_27_04_2000.html
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.