Ze Svatého kopečku u Mikulova k lomu Janičův vrch

Mikulov je město s vinařskou tradicí. Jeho jádro je městkou památkovou rezervací, která je oblíbeným cílem výletníků. Atraktivní je zejména zámek na skalnatém Zámeckém vrchu. Neméně zajímavé je ale i okolí města. Najdete zde přírodní rezervaci Svatý kopeček s křížovou cestou a kaplí a o kousek dál lom Janičův vrch.

Svatý kopeček

Na Svatý kopeček, jeden z kopců Pavlovských vrchů, se můžete vydat pěšky od rozcestníku u parkoviště Mikulov-náměstí. Sledovat budete modře značenou cestu vedoucí do kopce. Na trase narazíte na kapličky, jež jsou součástí křížové cesty. Svatý kopeček je výraznou mikulovskou dominantou, jež v minulosti sloužila jak pastvina pro dobytek.

Zdejší křížová cesta patří k nejstarším u nás. Založil ji kardinál František z Dietrichštejna, jemuž tvar kopce připomínal Golgotu. Pro neznalé je Golgota kopec v Jeruzalémě, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Vybudováním křížové cesty chtěl kardinál vyjádřit poděkování Bohu za překonání morové epidemie v roce 1622. V roce 1623 byl na Svatém kopečku položen základní kámen ke kapli svatého Šebestiána. Původní počet zastavení křížové cesty bylo jen sedm, což vyjadřovalo sedm bolestí Panny Marie. Později bylo vybudováno zbylých sedm zastavení. Křížová cesta začíná u Piaristického domu, postaveném v barokním slohu se sochou Jana Nepomuckého v průčelí.

Svatý kopeček u Mikulova. Foto: Vítvít, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mikulov_Svat%C3%BD_kope%C4%8Dek_3.jpg

Přírodní památka Lom Janičův vrch

Ze Svatého kopečku je to asi dva kilometry pěší chůzí k přírodní památce Lom Janičův vrch, a to po modře značené trase. Jedná se o zatopený vápencový lom u Mariánského mlýna. Lom vznikl na místě dřívějšího Janičova vrchu. Z původní výšky 322 metrů n. m. se zmenšil na 249 metrů n. m. Po ukončení těžby vápence v roce 2005 zde bylo vytvořeno jezero protáhlého oválného tvaru, jež svým okolím budí dojem jadranské chorvatské pláže.

Kdo má štěstí, tak v místních vápencích může najít zkameněliny pocházející z pravěkého mělkého moře, které zde kdysi před miliony let bývalo. Ještě do loňského roku bylo dovolené se v zatopeném lomu koupat s tím, že byl omezený počet návštěvníků na 100 osob. Jak je to letos, kdo ví? Informace ke koupání nejsou k mání. I kdybyste se ale v jezeře koupat nemohli, tak za návštěvu toto místo rozhodně stojí.

Zdroj: https://www.mikulov.cz/turista/sluzby/chranena-uzemi-a-rezervace/prirodni-pamatka/lom-janicuv-vrch, mapy.cz

Janičův vrch. Náhledové foto: Fotonaut, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PP_Lom_Janicuv_vrch-III-08-2018-mikulov-dron.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.