Zdarma, přesto liduprázdné – podzimní Hukvaldy
Jde o největší hradní zříceninu na Moravě. A v rámci akce, během níž zpřístupnil Moravskoslezský kraj řadu památek návštěvníkům zcela zdarma, nemusíte za vstup až do konce října vůbec nic platit.
Ovšem návštěva rozhodně stoj za to – a to i přes poplašné zprávy z médií, která v posledních dnech informují o přeplněnosti MS památek až k hranici únosnosti.
Poradíme vám proto, kdy a jak zažít Hukvaldy romanticky a skoro bez lidí. Dáme praktické tipy a poradíme, co určitě nevynechat.
Hrad Hukvaldy a jeho lákadla
Na atraktivitě mu přidává hradu Hukvaldy zejména to, že ho obklopujete obora, v níž zcela volně žijí stáda daňků a muflonů. Můžete je potkat, pokud sem zamíříte navečer nebo brzy ráno. Výstup ke hradu sice není tak úplně bezproblémový, ale když překonáte trochu prudší kopec, můžete se brzy kochat nádherným výhledem do krajiny. Ještě lepší rozhled se vám pak naskytne na jedné z věží. Najdete tu dokonce i šikovné fotomapy, zobrazující, co přesně před sebou vidíte. Alele nenechte se zmýlit, nejde o jaksi panorama toho, co můžete vidět přímo před sebou. Měřítko neodpovídá, takže se musíte chytit některého z jasných orientačních bodů, abyste si udělali přehled. Není to žádná vada na kráse, spíš jen drobná nepříjemnost.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Jany Šrámčíkové
Tam, kde i lišky dávají dobrou noc
Ano, jedna liška vás opravdu uvítá. Jmenuje se Bystrouška a její kovová socha stojí v oboře na památku Leoše Janáčka a jeho stejnojmenné opery. Ale když se sem vypravíte brzy ráno, možná vás uvítá i pár lišek živých.
Tajemstvím romantických Hukvald je totiž právě brzký příjezd. I když hrad Samotný je otevřen až od devíti hodin, brány obry se otevírají o 2-3 hodiny dříve (jde tedy spíše o branku, kterou je za sebou třeba zavřít, ale i tak).
Ráno vás v oboře potká tak nanejvýš nějaký cyklista. Oborou vede turistická stezka a i když je cyklistům doporučeno sesednout z kola, dělá to tu málokdo, takž pozor. Stáda daňků a muflon se tu pohybují volně, takže se vyplatí být potichu. Velmi volnou chůzí se může cesta nahoru protáhnout klidně na hodinu. Nebojte se, stále je co obdivovat.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Jany Šrámčíkové
Dovnitř v devět – nebo také dříve
I když se oficiálně brány hradu otevírají až v 9:00, není problém vstoupit dovnitř o nějako tu minutu dříve. Nemusíte totiž čekat na otevření pokladny (ta je aktuálně používaná jen jak prodejna suvenýrů, vstupenku zdarma si vyzvedávat nepotřebujete). Stačí, když bude uvnitř už někdo z ze zodpovědných osob a ochotně vás pustí dál.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Jany Šrámčíkové
Vývěsek o rouškách v okolí si nevšímejte Pravděpodobně tu visí ještě z dob jarní pandemie. Ve skutečnosti po vás nikdo roušku vyžadovat nebude, byť hodit by se vám mohla třeba do uzavřené kaple sv. Ondřeje, kde přece jen nějaká ta větší koncentrace návštěvníků hrozí.
Hrad se začne plnit až po hodině
Pokud však čekáte, že se úderem deváté brány hradu zaplní, pletete se. Hukvaldy se značně spoléhají na návštěvníky, cestující sem z okolí autobusem (mimo jiné i díky frýdecké MHD zdarma, která zasahuje až sem). Autobusem přijíždí v devět a dalších 45 minut trvá, než se většina turistů vyškrábe nahoru. Přibližně hodinu od otevření tak budete hrad sdílet jen s několika málo nadšenci a nebude problém si mnohá místa vychutnat zcela osamoceně. Opravdu velké davy sem však začínají (zejména o víkendu) míří až okolo 11. hodiny. To už budete mít Hukvaldy dávno prohlédnuté (a to i případě, že se rozhodnete vsadit na komentovanou prohlídku) a můžete si to skrze lesní cesty směle namířit dolů. Takže sečteno a podtrženo – stačí si přivstat a můžete i z tak známého hradu, jako jsou právě Hukvaldy, vytěžit opravdu maximum.
Aktualizace: Kvůli aktuálně panující situaci bylo vstupné zdarma v MS kraji zrušeno. A to i na památky, které zůstaly přístupné.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Jany Šrámčíkové
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.