Zaživa pohřbil 26 dětí – z vězení nakonec vyšel jako milionář a s čistým štítem

zločin, trest, únos, děti, vězení

Zaživa pohřbil 26 dětí – z vězení nakonec vyšel jako milionář a s čistým štítem. V roce 1976 došlo k jednomu z nejděsivějších únosů v historii, který vešel ve známost jako únos autobusu v Chowchille.

Při tomto incidentu bylo uneseno a zaživa pohřbeno 26 dětí a řidič autobusu. Drzost tohoto zločinu, odolnost obětí a jeho následky zanechaly stopy, které se připomínají i po 40 letech. A bohužel tu platí i okřídlené rčení, které říká, že spravedlnost bývá občas slepá.

TIP: Nová předpověď meteorologů na víkend není právě příznivá, už se zase řítí vydatné lijáky

Den, který začal jako každý jiný

Bylo jasné letní odpoledne 15. července 1976 v kalifornském městě Chowchill. Šestadvacet dětí ve věku od 5 do 14 let se vracelo domů z letní školy. Žáci si den užili natolik, že dokonce vytvořili petici, v níž žádali o prodloužení letní výuky. Řidič autobusu Edward Ray netušil, že tato zdánlivě rutinní cesta nabere zlověstný směr, který navždy změní jejich životy.

Ray totiž zastavil u porouchané dodávky. Z ní však vyběhli tři ozbrojení muži, vtrhli do autobusu a převzali nad ním kontrolu. Všechny odvezli na odlehlé místo a přemístili do několika dodávek. To nejhorší na ně však mělo čekat v kamenolomu vzdáleného 160 km, kam zamířili poté.

Zaživa pohřbil 26 dětí – z vězení nakonec vyšel

Foto: Pixabay

To, co rukojmí čekalo, bylo nepředstavitelné: únosci si připravili podzemní bunkr tím, že vzali starý přívěs a pohřbili ho pod několik metrů hlíny. Děti a řidič autobusu museli jeden po druhém slézt po žebříku do této temné, klaustrofobické díry. Únosci pak žebřík odstranili a odešli, přičemž své oběti uzavřeli v podzemí s minimem zásob – několika matracemi, trochou jídla, vodou a provizorní toaletou.

TIP: Unikátní jev v Moravském krasu, který byste si neměli nechat ujít – brzy zase nadlouho zmizí. 

Situace se stala neúnosnou

Únosci sice v přívěsu vytvořili funkční ventileční systém -ale zapomněli mu zkontrolovat baterie. Velmi brzy proto selhal. Edward Ray si uvědomil, že čas se krátí. Pokud nebudou brzy jednat, nedostatek kyslíku je připraví o život.

On a několik starších dětí vymysleli plán. Pomocí matrací se jim podařilo vyšplhat výš a dostat se pod střechu zasypaného přívěsu. A nakonec se všem podařilo skrze díru ve střeše odstranit dostatek hlíny na to, aby se všechny děti protáhly ven. I přes značnou hmotnost zeminy a těžkou baterii nákladního auta umístěnou nahoře se jim podařilo vypáčit malý otvor ve střeše. Ray a děti se střídali v kopání a odstraňovali dostatek zeminy, aby mohli uniknout. Pak už šlo všechno rychle.

Vyšetřování a zatýkání

Vyšetřování se rozběhlo rychle, jakmile se Rayovi podařilo vybavit si část poznávací značky jedné z dodávek únosců. Policie brzy vypátrala, že vozidlo patří synovi bohatého majitele kamenolomu Fredericku Woodsovi a dvěma bratrům, Richardu a Jamesi Schoenfeldovým. Tito muži, všichni z bohatých rodin, byli brzy identifikováni jako strůjci únosu.

Motivem byla chamtivost. Únosci plánovali požadovat výkupné ve výši 5 milionů dolarů, ale při pokusu o kontakt s policií neuspěli (linku totiž doslova zahltili vyděšení rodiče unesených dětí). Všichni tři byli nakonec odsouzeni na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Happyend, řeklo by se, nicméně faktem zůstává, že tento „trest“ si nakonec nevychutnal do dna ani jeden z nich. Propuštěni byli nakonec všichni (James Schoenfeld jak první v roce 2011). Nejvíc na tom však vydělat Woods. Ve vězení se mi líbilo, třikrát se tu oženil, řídil 21 firem (opravdu) a vydělal miliony. A jsme zase u té slepé spravedlnosti…

 

Zdroj: https://rf-hobby.cz/clanek/26-zaziva-pohrbenych-deti/, https://medium.seznam.cz/clanek/petra-pavlickova-26-zaziva-pohrbenych-deti-unos-skolniho-autobusu-v-chowchille-vesel-do-historie-kriminalistiky-89372?

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.