Zapomenutý přírodní ráj Evropy – Peneda-Gerês
Nemusíte si dopřávat drahé výlety do Asie, abyste se mohli projít po místech, na nichž ještě lidská činnost nezanechala téměř žádnou u stopu. Touhy každého dobrodruha bohatě uspokojí sever Portugalska, kde se nachází, dalo by se říct téměř bohem zapomenutý,Národní pak Peneda-Gerês.
Jeho nádherné jádro je tvořeno hned dvěma pohořími – Serra da Peneda a Serra do Gerês. Jejich výška se pohybuje okolo 1 5000 m.n.m., takže vám krajina budete připadat docela známá. Koneckonců, podobně to vypadá také v Krkonoších. Podobností to však končí.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org
Místo, vystavené ledovým větrům od Atlantiku
Blízkost moře má pro oblast Peneda-Gerês výhody i nevýhody. Větry, které sem proudí, s sebou nesou značné množství vlhkosti, což prospívá zdejším lesům. Jsou však také velmi drsné, takže na holých vysokých skalních úbočích nenajdete prakticky nic – snad jen tu a tam ubohý chomáček lišejníku.
Jako první vám proto učarují velká kamenitá pole, doslova posetá žulovými balvany. Najdete je už okolo výšky 1 000 metrů nad mořem. Na náročném treku můžete narazit i na veselé kamzíky, či na krásné skalní monolity, které určitě stojí za zastavení a nějako tu fotografii.
Zdroj obrázku: Commons.wikimedia.org
Do lesa jak do jiného světa
Okolní lesy tvoří naopak k celému výše zmíněnému panoramatu vítaný kontrast. Právě ony pohlcují většinu vláhy z častých dešťů. Jsou tedy plné mechů a lišejníků a je v nich příjemně i uprostřed parného léta.
Připravte se však na to, že se část treku budete brodit. Protékají jimi totiž potoky a říčky, jež se při každém silnějším dešti rozvodňují. Mnohdy tedy nahrazují turistické chodníčky, jež by se zkrátka a dobře nevyplatilo budovat stále znovu a znovu. A když budete mít štěstí, můžete narazit třeba na rysa nebo vzácného vlka španělského.
Zdroj náhledového obrázku: Commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.