Zámek s nejbizarnějším okolím na světě najdete v Jezeří. Unikátní památka se tyčí přímo nad hnědouhelným lomem necelých 500 metrů od jeho hrany!

zámek-Jezeří-Horní-Jiřetín

Na severu Čech zanikla spousta obcí kvůli těžbě uhlí. A jedinečný barokní zámek Jezeří na Mostecku u Horního Jiřetína měl vzít také za své. Bylo úplně jedno, že se svého času do zámeckého areálu se skleníky, oranžerií, fíkovnou a pavilony sjížděli i vídeňští umělci. Zámek si oblíbil například Johann Wolfgang von Goethe, známý milovník žen Casanova spolu s Haydnem a Beethovenem. Nechyběl ani tatíček Masaryk, který zámek taktéž navštívil. Chloubou Jezeří bylo rozsáhlé arboretum.

K zániku Jezeří měla přispět státem podporovaná hnědouhelná těžba

Nicméně  v sedmdesátých letech měla hlavní slovo těžařská lobby, pročež díky ní zmizela pod povrchem země jako mávnutím proutku spousta obcí na severu Čech. A stejně tak a bez milosti měl být sprovozen ze světa i zámek Jezeří, který je jednou z nejvýraznějších dominant Krušných hor Už hrozilo, že se celá stavba sesune do údolí, jelikož hnědouhelný lom se se svou jámou přibližoval stále blíž a blíž, a další nešťastnou práci mohla převzít i spodní voda.

Kastelánka zasvětila své srdce Jezeří a za pomoci dalších se vrhla do zprvu nekončícího boje

Naštěstí se našla skupina ekologických nadšenců v čele s kastelánkou Mgr. Hanou Krejčovou a založili Společnost za záchranu Jezeří a začali svůj dlouholetý boj za záchranu. Pro zachránění hovořilo i to, že se rod Lobkowiczů vzdal práva převzít svůj majetek. Sice své rozhodnutí vydali až po třech letech, ale alespoň na tuto dobu se těžařské práce zastavily. Zámku pomohlo zejména i to, že se dostal pod správu Národního památkového ústavu. 

Státní zámek Jezeří jako první česká památka na seznamu sedmi nejohroženějších památek Evropy

Svého času se zámek probojoval i na seznam kulturního dědictví Europa Nostra. Díky všem veřejným i soukromým subjektům se z chátrajícího zámku stává jedinečná a známá unikátní památka.

Schloss-Eisenberg

Autor: SchiDD – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57715667

O věhlasu tohoto skvostu svědčí i to, že ho  navštívil princ Charles, prezident Václav Havel a dokonce i nizozemská královna Beatrix. Výhled je možná pro někoho hororový. Připomíná totiž spíše měsíční krajinu, jelikož se okolo rozprostírá bezedná jáma hnědouhelného dolu.

Avšak to nic nemění na tom, že zámek Jezeří vstává, obrazně řečeno,  doslova z popela jako bájný pták Fénix…

Vzpomeňme obce, které to štěstí neměly a lidé museli s těžkým srdcem své domovy opustit…

I když vesničky měly  svou dlouholetou historii, památky, kostely, školy i školky, lidé byli nuceně vystěhováváni ze svých domů „do králíkáren“, jak přezdívali malým panelákovým bytům. Zvláště pro starší lidi to byl doslova životní šok. Museli opustit svá obydlí, milované zahrady, ale i domácí zvířectvo. Nebylo odvolání a mohutným kolesovým rypadlům ustoupit prostě museli, jelikož těžba uhlí měla přednost.

Tak zanikla spousta obcí, jako například:

  • Jeníšův Újezd
  • Břežánky
  • Ervěnice
  • Libkovice
  • Souš
  • Dřínov
  • Komořany
  • Kopisty
  • Dolní Jiřetín
  • Dolní Litvínov a spousta dalších

A možná, že i vy si vybavíte vesničku, kam jste jezdili na prázdniny za babičkou či za příbuznými. A prázdninová místa nosíte již jen v srdci, protože víska taktéž podlehla těžbě uhlí. Obcí byla spousta a třeba nám jejich názvy připíšete do komentářů. Podělte se s námi o vaše vzpomínky…

Zdroj: autor, https://www.zamek-jezeri.cz/cs

Náhledové foto: Autor: Jirka Dl – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15241451

 

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?