Zámek Neuschwanstein nechal vybudovat na počest operního skladatele Richarda Wagnera sám bavorský král Ludvík II. Wittelsbach

V Bavorsku stojí uprostřed nádherné krajiny na vrcholu kopce jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu. Kdo hádal, že je jím zámek Neuschwanstein, tak má pravdu. Architektonická zajímavost se nachází v Alpách v obci Schwangau v okrese Ostallgäu, jen čtyři kilometry od města Füssen. Za rok se zde vystřídá na 1,3 milionu návštěvníků z celého světa. V letní sezónu to bývá dokonce 6 000 osob za jediný den.

Zámek jako soukromá rezidence snílka a fantasty

Bavorský král Ludvík II. Wittelsbach (1845-1886) nebyl z politického hlediska nijak významným panovníkem. Do dějin své země se ale zapsal jako mecenáš umění a stavitel zámků. Těch nechal postavit hned několik. Z nich ovšem nejvíce vyniká právě zámek Neuschwanstein, který se měl stát jeho soukromým útočištěm. Ludvík II. Wittellsbach byl považován za duševně chorého. Spíše ho ale jde označit jako výstředního podivína odtrženého od reality se zájmem o hudbu Richarda Wagnera, mytické hrdiny, báje a pohádky.

Zámek Neuschwanstein nechal král vybudovat jako monumentální operní scénu právě pro skladatele Richarda Wagnera. Bohužel si zámku Ludvík II. Wittelsbach dlouho neužil, spal tu pouze 11 nocí. Stavba probíhala v letech 1869 až 1887 a král tragicky za záhadných okolností zemřel v roce 1886.

Všechny možné stavební a architektonické styly

Je zajímavé, jak se bavorskému králi Ludvíkovi II. Wittelsbachovi podařilo při výstavbě zámku Neuschwanstein zkombinovat dohromady různé stavební styly. Architekti z toho moc nadšení nejsou, přestože se jedná o na pohled velmi působivou stavbu s nesporným půvabem, kvůli kterému je tak hojně navštěvována. Najdete v ní stopy novogotiky, novoromantismu a historismu. Nejznámější je Trůnní sál (ale bez trůnu), jenž si vzal vzor ze známé istanbulské mešity Hagia Sofia. V Pěveckém sále, jenž zabírá celé čtvrté patro, se zase nacházejí postavy z Wagnerových oper.

Zámek Neuschwanstein. Foto: Pixabay

Zámek Neuschwanstein byl vybudován na místě dvou zřícenin hradů, jež byly od sebe odděleny vodním příkopem. Obě zříceniny byly při výstavbě zámku zcela zbořeny a budovy zámku kompletně nově postaveny včetně nejmodernějšího vybavení. Nechyběly ani toalety s automatickým splachovačem nebo systém vytápění zámku.

Původně zámek král Ludvík II. Wittelsbach pojmenoval jako Nový hrad Hohenschwangau. Nynější pojmenování získal až po králově smrti, po níž ještě následovala dostavba zámku. Jeho název je odvozen od jedné z postav Wagnerovy opery – od Labutího rytíře. Zámek nikdy nesloužil obranným účelům a vybudován byl pouze pro jednu osobu – pro Ludvíka II. Wittelsbacha.

Zámek Neuschwanstein a zástupy návštěvníků

Král nikdy neměl v úmyslu zpřístupnit svůj zámek veřejnosti, tudíž se musí ve svém hrobě obracet, protože se z jeho díla stal docela stabilní a lukrativní zdroj příjmů rodu Wittelsbachů. Po králově smrti totiž bavorský princ-regent Luitpold nařídil otevřít palác návštěvníkům. V současné době zámek patří státu a veřejnosti je stále přístupný, a to s průvodcem v rámci 35minutové prohlídky.

Zdroj: https://neuschwansteincastle.net/; https://en.wikipedia.org/wiki/Neuschwanstein_Castle

Zámek Neuschwanstein. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.