Zámek Lobkovice učaroval i Františkovi Palackému
Ještě v minulém století byly Lobkovice samostatnou obcí. Od 80. let 20. století jsou součástí města Neratovice. Jestliže se v souvislosti s Lobkovicemi vybavíte staročeský, původně rytířský a později panský rod Lobkoviců, tak jste trefili do černého. Tento rod se opravdu jmenuje podle zmínění vsi, kterou do svého majetku získal na počátku 15. století. Co zajímavého vám Lobkovice mohou nabídnout k vidění?
S historií Lobkovic je spojen i František Palacký
O vsi Lobkovice se píše poprvé v roce 1341. Už v roce 1403 se historické písemnosti zmiňují o dřevěné tvrzi, která zde byla vybudována měšťanem z Prahy, Prokopem Kruknerem. Vyhlédl si příhodné místo pro její stavbu, a to na skalní vyvýšenině, která byla z několika stran chráněna labskými bažinami a o zbytek bezpečí se postaraly valy. V roce 1409 se majitelem vsi i tvrze stal Mikuláš Chudý z Újezda, který se po svém nově nabytém majetku začal psát z Lobkovic. A tak se začala dlouhá historie tohoto českého šlechtického rodu. Tento šlechtic také nechal tvrz přebudovat na gotický zámeček.
V 19. století se majitelem Lobkovice stal Jan Měchura, zámožný pražský advokát a statkář, jinak také tchán Františka Palackého. Ten se oženil s jeho mladší dcerou Terezií Měchurovou a na zámku v Lobkovicích často trávili jako rodina svůj volný čas. V Lobkovicích na hřbitově najdete jejich rodinnou hrobku, kterou tvoří výklenková kaple s kamennou sochou Krista Spasitele. Zde bok po boku odpočívají František a Terezie Palackých.
Zámek Lobkovice. Foto: Horakvlado, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Zámek Lobkovice
Lobkovický zámek se nachází uvnitř hospodářského dvora nedaleko břehu Labe. V držení Lobkoviců byla od roku 1409. Během své existence se ale tvrz dostala i do majetku i jiných šlechtických rodů. Do rukou Lobkoviců se vrátila opět až v roce 1615, a to do vlastnictví Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic, prvního knížete z Lobkovic. To už byla tvrz po renesanční přestavbě a následně sloužila jako správní středisko panství a obydlí úředníků. Třicetiletá válka se na budově zámku dost nepříjemně podepsala, byl několikrát vydrancován a zpustl.
Na konci 70. let 17. století zámek Lobkovicové nechali opravit. V roce 1829 ho ale prodali advokátovi Janu Měchurovi, který ho vlastnil až do roku 1897, kdy ho prodal zpět Lobkovicům. Rod zámek vlastnil až do roku 1948, kdy byl znárodněný. Do vlastnictví Lobkoviců se zámek vrátil v restituci po Sametové revoluci. A ti ho vlastní dosud. Zámek bohužel přístupný veřejnosti není. Ale zvenčí si ho lze prohlédnout.
Zdroj: Mapy.cz, Wikipedia.org
Zámek Lobkovice. Náhledové foto: Czeva, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.