Zámek Lemberk je perlou raně barokní architektury. Pyšní se velmi zajímavými interiéry

V roce 1995 rozšířila řady českých svatých Zdislava z Lemberka, zakladatelka klášterů v Turnově a Jablonném v Podještědí a špitálů. Její manžel Havel z Lemberka ve 40. letech 13. století nechal postavit gotický hrad Lemberk. V průběhu času se doznal změn v duchu renesančního a barokního slohu. Dnes je památka považována za perlu raně barokní architektury. Co zajímavého zde na vás čeká?

Lvová a Lemberk

Lemberk, hrad přestavěný na zámek, se nachází asi tři kilometry od obce Lvová, která je částí města Jablonné v Podještědí. Asi moc nepřekvapí, že původní název Lvové je Lemberk. První písemná zmínka o obci pochází z poloviny 13. století, nejspíš v souvislosti s výstavbou hradu. Ten patří mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách. Hrad byl bergfritového typu, jeho součástí byl tedy bergfrit (věž), palác a hradby. Gotické zdivo ale během renesanční přestavby zaniklo, zůstal jen okrouhlý bergfrit, nyní hlavní věž zámku, která je nejstarší dochovanou částí budovy.

Jak se hradu vyloupl zámek

Havel z Lemberka pocházel z rodu Markvarticů. Sám je pak považován za zakladatele rodu Lemberků, kteří hrad vlastnili až do konce 14. století. Hrad se původně jmenoval Löwenberg. Jak to tak bývá, v průběhu času měnil postupně majitele. Vlastnili ho Berkové z Dubé, Elsnicové z Elsnic, pánové z Donína, pánové z Bredy (ti nechali zámek přestavět v barokním stylu). O roku 1726 byli majiteli Gallasové, později Clam-Gallasové, a to až do roku 1945, kdy jim byl majetek znárodněný. V 50. letech minulého století byla na zámku expozice Bytové kultury od pozdní gotiky po secesi. V letech 1971 až 1992 byl ale pro špatný stav zámek Lemberk uzavřený a podroben rekonstrukci.

Až do konce září je zámek Lemberk otevřen denně kromě pondělí v čase mezi 10. a 16. hodinou. Návštěvníci mohou vidět reprezentační a soukromé prostory, které tvoří základní okruh prohlídky s průvodcem. K vidění je zde zámecká kaple Seslání Ducha svatého, bajkový sál včetně nádherného kazetového renesančního stropu z roku 1610, rytířský sál s barokní štukovou výzdobou a apartmán posledních majitelů zámku Clam-Gallasů.

Další okruh se zaměřuje na provozní místnosti, jako jsou vrchnostenské byty a kanceláře, černou kuchyni, malou zbrojnici a Zdislavinu světničku, jež ale vznikla až v 17. století. Podívat se můžete ale i na expozici historických stylů zámeckých a měšťanských interiérů nebo na věž. Základní okruh stojí 200 Kč pro dospělého, 160 Kč pro seniory a 60 Kč pro děti.

 

Bajkový sál na zámku Lemberk. Foto: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lemberk,_Bajkov%C3%BD_s%C3%A1l_(10).jpg

Zámek Lemberk ve filmu

Lemberský mobiliář si zahrál ve filmu Císařův pekař a pekařův císař (1951). Na zámku se točil jeden z dílů seriálu O poklad Anežky České. V roce 2002 jeho interiéry posloužily pro natáčení francouzského filmového historického dramatu Adolphe. Točila se tu ale i pohádka Čert ví proč (2003) nebo Tajemství staré bambitky (2011) či film Poslední aristokratka (2019). Kdo tedy rád navštěvuje filmová místa, zámek Lemberk je tu pro něho.

Bredovský letohrádek

Necelý kilometr od zámku Lemberk se nachází Bredovský letohrádek, jenž je ukázkou barokně-klasicistní stavby ze 70. let 17. století. Postavit si nechal tehdejší majitel zámku Lemberk – Kryštof Rudolf Breda.

Zdroj: https://www.zamek-lemberk.cz/, mapy.cz

Zámek Lemberk. Náhledové foto: Palickap, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lemberk_(19).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.