Zámek Klášterec nad Ohří se pyšní unikátní expozicí porcelánu
V údolí řeky Ohře leží mezi Doupovskými a Krušnými horami město Klášterec nad Ohří. Už ve 12. století tu bylo benediktinské probošství. Z něho také vzešel název města. Významnými budovateli města byl rod pánů Oplů z Fictumu, kteří pocházeli ze Saska, kteří Klášterec vlastnili až do roku 1620. Po Bílé hoře jim byl majetek zkonfiskován, a aby se vyhnuli pronásledování, tak se vrátili zpátky do Saska. Na konci 18. století byla ve městě založena druhá nejstarší česká porcelánka – Thun. Dnes je centrum Klášterce na Ohří městskou památkovou rezervací, jež se pyšní mnohými církevními a světskými pamětihodnostmi.
Zámek Klášterec na Ohří
Na začátku historie zámku v Klášterci nad Ohří stáli Fictumové. Počátek třicetileté války pro ně znamenal ale ztrátu rodového majetku a návrat zpět do Saska, odkud pocházeli. Jejich panství v konfiskaci získali Thun-Hohensteinové, jež ho měli ve vlastnictví až do roku 1945. Dnešní zámek byl vybudován na místě původně malé tvrze.
V průběhu času byl přestavován, a to v renesančním slohu. Za vlastnictví Thunů se zámek dočkal významné přestavby v 60. letech 17. století. Mimo jiné zde působil i sochař Jan Brokoff. Když o sto let později vypukl ve městě požár, zasáhl citelně i zámek. Další jeho úpravy proběhly na počátku 19. století a nato zámek opět vyhořel. V 50. letech 19. století dostal pak novogotickou podobu. Poslední větší úpravy proběhly v letech 1920 až 1921 a fasády zámku byly natřeny červenou barvou.
Pohled ze zámku na kostel Nejsvětější Trojice. Foto: Czeva, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons
Muzeum porcelánu
Po druhé světové válce se zámek Klášterec nad Ohří dostal pod správu československého státu a v polovině 50. let minulého století zde byla nainstalována expozice porcelánu, kam byly zapůjčeny exponáty ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Historii českého porcelánu je věnováno 21 místností v první patře, starému orientálnímu a evropskému porcelánu se mohou návštěvníci obdivovat ve čtyřech sálech a na chodbě prvního patra.
Od listopadu do konce března je zámek Klášterec nad Ohří pro veřejnost uzavřen. Jeho brány se otevřou v dubnu, a to od pátku do neděle v čase mezi 10. a 18. hodinou. Od května do září je zámek otevření každý den vyjma pondělí ve stejném čase.
Hrobka klášterecké větve Thun-Hohensteinů
Nejvýznamnější církevní stavbou v Klášterci nad Ohří je barokní farní kostel Nejsvětější Trojice, který nechali vybudovat Thunové v letech 1665 až 1670. V kostelní kryptě se nachází hrobka rodu Thun-Hohensteinů, která je přístupná veřejnosti. Kostel je od zámku vzdálený sotva dvě stě metrů.
Zdroj: https://kultura.klasterec.cz/zamek/z-oteviraci-doba/, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/ustecky-kraj/dolni-poohri/klasterec-nad-ohri
Zámek Klášterec nad Ohří. Náhledové foto: Vlach Pavel, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.