Zámek Jaroslavice se pyšní unikátním arkádovým nádvořím. Škoda, že je budova v havarijním stavu
Když se ze Znojma vydáte jihovýchodně až téměř k rakouské hranici, tak po osmnácti kilometrech dojedete do obce Jaroslavice. Její okolí bylo osídleno už v době kamenné, o čemž svědčí archeologické nálezy. První písemná zmínka pak pochází ze 13. století, kdy se píše o Jaroslavickém hradu s vesnicí. Dnes na jeho místě stojí barokně upravený zámek, který se pyšní velmi zajímavým architektonickým prvkem, ojedinělým v naší republice. Jaká je historie této pamětihodnosti?
Obec Jaroslavice
Z obce Jaroslavice je to k hraničnímu přechodu do Rakouska sotva 2,2 kilometru. Dá se tedy říct, že prakticky leží na hranicích. Jestliže jste již někdy slyšeli o Stezce Českem, což je 1 000 km dlouhá cesta po turistických trasách Klubu českých turistů, tak skrze Jaroslavice prochází její Jižní větev, část zvaná Podyjí.
Vede okolo kostela svatého Jiljího, postaveného v letech 1788 až 1792 v klasicistním slohu. Ten se nachází naproti zámku Jaroslavice, jenž patří k obecní dominantě. Kostel je krytým schodištěm se zámkem spojený. Severovýchodně od zámku stojí na řece Dyji Jaroslavický vodní mlýn, jenž byl založený už ve 14. století. I kolem něho vede Stezka Českem. Ve 14. století byl vybudován také Dyjsko-mlýnský náhon neboli Mlýnská strouha, která mlýn zásobovala vodou. Starý vodní mlýn zanikl v 16. století a jeho místo obsadil pivovar. Nový mlýn byl postavený o sto let později. Dnes je chráněný jako kulturní památka.
Zámecké arkády. Foto: HDlektor4, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Jaroslavice.jpg
Zámek Jaroslavice je ohroženou památkou
Dominanta obce Jaroslavice, stejnojmenný zámek, byl vybudován v 16. století na místě původní hradu, respektive dřevěné tvrze, která tu stála jako první. Hrad býval ve 13. století sídlem znojemského purkrabího Bočka z Obřan. První podoba zámku byla renesanční a jednalo se o čtyřkřídlou budovu. V 17. století byl barokně upravený. Pod architektonickým návrhem byl podepsaný italský stavitel Domenico Martinelli.
Druhá barokní přestavba proběhla v letech 1730 až 1736. Zámek je považován za jednu z nejhodnotnějších památek. Má totiž nejrozsáhlejší renesanční arkádové nádvoří v českých zemích. Bohužel stav zámku není v nejlepší kondici. Jeho havarijní stav vyžaduje generální rekonstrukci, jenže doposud nevyjasněné majetkové poměry ji komplikují. Proto se zámek Jaroslavice dostal do Červené knihy nejohroženějších památek.
Na špatném stavu památky se podepsalo zejména období po druhé světové válce, kdy byl zámek zestátněný a stal se táborem nucených prací pro ženy. Těch zde žila asi stovka. Pak zámek využívala armáda, ale ani ta se k němu nechovala nejlépe. Pokud jste viděli český film Andělská tvář, tak v něm je možné zámek spatřit, protože si ho filmaři vybrali pro natáčení.
Zdroj: https://www.mizejicipamatky.cz/index.php/zamek-jaroslavice/stopy-prachu/zamky/zamek-jaroslavice, https://www.obec-jaroslavice.cz/obec/informace-o-obci/historie/
Pohled na zámek Jaroslavice. Náhledové foto: GuentherZ, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GuentherZ_2012-03-17_0739_Joslowitz_Schloss.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.