Zámek Jánský vrch hostil Mikuláše Koperníka a najdete tu jednu z největších sbírek dýmek u nás

Jen necelých sedm kilometrů od polských hranic leží slezské město Javorník. Do Jeseníku je z něho dvacet tři kilometry a do Olomouce devadesát kilometrů. Historie města sahá až do 13. století, kdy se o něm poprvé zmiňují písemné prameny. Z této doby pocházejí i zmínky o hradu Javorník, jenž byl postaven na ne příliš vysoké vyvýšenině nad tehdejší obcí. Hrad patřil vratislavskému biskupství. Jaký byl jeho osud?

Hrad Javorník a vratislavští biskupové

Dnes byste hrad Javorník ve stejnojmenném městě sotva nalezli. Jeho místa zaujmul zámek Jánský vrch, který vznikl renesanční přestavbou původního hradu v letech 1482 až 1506. V této době dostal zámek také své pojmenování, a to podle patrona vratislavských biskupů, svatého Jana Křtitele. S přestavbou hradu na zámek začal biskup Jan IV. Roth, ale dokončil ji jeho nástupce Jan V. Thurzo. Za něho se na zámek sjížděli umělci i učenci. Jedním z nich byl i Mikuláš Koperník.

Barokní a klasicistní přestavba

Třicetiletou válku Jánský vrch přečkal bez poškození a v 18. století prošel barokní úpravou a o několik let později se dočkal klasicistních úprav, jež mu daly podobu, jakou známe dnes. Byla také založena zahrada a anglický park. I v této době se na zámku setkávali mnohé významné osobní z oblasti kultury. Třicet let tu působil například i zakladatel německé komické opery – houslista Karel Ditters z Dittersdorfu. Připomínkou této osobnosti hudebního světa je každoročně konaný mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Ditterstdorfu.

Jánský vrch. Foto: Vlach Pavel, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_J%C3%A1nsk%C3%BD_vrch-M%C4%9Bsto_Javorn%C3%ADk.JPG

Na zámku uvidíte i dvě stě let staré záclony

Vratislavským biskupům zámek patřil až do roku 1945. Po složitých majetkových vyrovnání nároků polské a české římskokatolické církve se zámek dostal do rukou československého státu, k čemuž došlo až v roce 1984. Zámek je veřejnosti přístupný v tradiční návštěvnické době od března do října. Nabízí hned několik prohlídkových okruhů – reprezentační místnosti a expozici dýmek, hospodářské zázemí zámku, hostinské pokoje či zámeckou půdu.

Přečtěte si: Bystřice pod Hostýnem je výchozím bodem do Podhostýnského regionu

Mimo jiné tedy mohou vidět původní vybavení z 19. století, byty pro služebnictvo, koupelnu, mandlovnu či žehlírnu a zajímavá je také prohlídka půdy s historickými krovy. Unikátní je sbírka až dvě stě let starých záclon. Každý návštěvník si tedy může vybrat to, co ho nejvíce zajímá.

Zdroj: https://www.zamek-janskyvrch.cz/, mapy.cz

Zámek Jánský vrch. Náhledové foto: Lehotsky, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_J%C3%A1nsk%C3%BD_vrch-M%C4%9Bsto_Javorn%C3%ADk.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.