Zámecký park v Třeboni čeká rekonstrukce
Třeboňskou je skutečně krásnou jihočeskou lokalitou, kterou turisté vyhledávají především kvůli jedinečné přírodě a také velkému množství rybníků. Za pozornost ovšem bezesporu stojí také třeboňský zámek s nádherným parkem, na kterém kdysi pobývaly rody Rožmberků a Schwarzenbergů. Historické místo se v sedmdesátých letech minulého století dočkalo rekonstrukce a nyní jej čeká další, která má zmíněnému parku vdechnout notnou dávku nostalgie.
Beton a asfalt ze zámeckého parku nadobro zmizí
V sedmdesátých letech minulého století se několik chytrých hlav rozhodlo, že v třeboňském zámeckém parku proběhne rekonstrukce. Na základě tohoto rozhodnutí byly cesty vyasfaltované a lavičky usazené do betonu. Ačkoli se v dnešní době jedná o hojně využívané materiály, s historií nemají bohužel vůbec nic společného. To se ale nyní změní. Park bude znovu přetvořen do rožmberského a schwarzenberského stylu tak, jak se v něm procházeli dřívější majitelé.
Návštěvníky tak čekají nejen nové cesty, ale také úpravy s cílem zachránit letité stromy. Samozřejmě tak přibudou nové záhony s květinami a celková atmosféra už tak krásného místa se změní k nepoznání. Všechno zkrátka bude přesně tak, jak tomu bylo na konci devatenáctého století. Odstranění asfaltu a betonu má i ryze praktické důvody. Materiály totiž zadržovaly podzemní vodu, která neměla možnost přetékat do luk a likvidovaly tak přírodu.
Návštěvnost zámku se každým rokem zvyšuje
Čeští i zahraniční turisté o tuzemské zámky opravdu stojí a proto zákonitě stoupá návštěvnost také v Třeboni. V loňském roce si do krásného objektu našlo cestu bezmála 90 tisíc osob, pokud sečteme dohromady návštěvnost zámku i hrobky bývalých pánů. K vidění je zde nespočet artefaktů a dobových prvků z časů rožmberského šlechtice Petra Voka i rodu Schwarzengergů, který zámek obýval o čtyři století později.
Představitelé Třeboně doufají, že rekonstrukce zámeckého parku, která vyjde na pět milionů korun, přiláká ještě větší množství návštěvníků. K tomuto přání se také připojujeme, protože na našem území se vyskytuje jen malé procento zámků, které by nás stejným způsobem upoutaly.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com