Zajímavé kostnice v ČR – tyhle rozhodně stojí za návštěvu
Pro někoho poněkud bizarní způsob, jak naložit s ostatky mrtvých, pro jiného nevšední ukázka středověkého umění, při němž je kladen důraz především na úctu k mrtvým. Ať tak nebo tak, mnoho kostnic najdeme i u nás v České republice.
Osm tisíc mrtvých v Nížkově
Jen málokdo by hádal, že v této malé vesničce na Vysočině se ukrývá jedna z největších kostnic v Evropě vůbec. V kostele svatého Mikuláše totiž odpočívá přes osm tisíc mrtvých, převážně vojáků, jejichž životy ukončila cholera. Mezi lety 1740-1743 totiž řádila v nedalekém lazaretu opravdu mohutně a za oběť jí padali vojáci všech národností. Vedle sebe tu tak odpočívají Francouzi, Bavoři, Sasové i Prusové.
Jejich kosti pak srovnal do úhledných hranic místní slepý mládenec. Dnes si můžete kapli prohlédnout pouze při bohoslužbách a kosti jsou od svého okolí odděleny sklem. V minulosti byly volně přístupné, o čemž svědčí i jedna lebka, ohlazená do vysokého lesku. Dotknout se jí totiž prý přinášelo štěstí.
Náš tip: V Nížkově najdete i nepřístupné podzemní chodby. Po svých pak můžete vystoupat na nedalekou rozhlednu Rosička z roku 2001, jejíž vyhlídková plošina se tyčí 24 metrů nad terénem.
Kostnice v Kutné Hoře
Obvykle do tohoto města jezdíme za Chrámem svaté Barbory nebo za muzeem stříbra a mincovnictví, ovšem uniknout by vám neměla ani místní Kostnice. Navštívit ji můžete celoročně, a to v podzemní kapli Sedleckého kostela. Za jejím vznikem tentokrát nestojí pohroma, ale prosté zrušení místního hřbitova. Dnes tvoří unikátní výzdobu vnitřní kaple a prohlédnout si je můžete zcela bez zábran.
Náš tip: Věděli jste, že místní kostel skrývá ještě jednu zajímavost? Jde o nejstarší gotickou církevní monstranci na světě, kterou si však můžete prohlédnout jen během velkých svátků.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.