Záhadný jev u jezera Ozogoche – co za ním stojí?
Mohou tvorové páchat sebevraždy jako pokání posvátným duchům? Přestože rozum říká, že ne, v případě každoročních úmrtí opeřenců nad jezerem Ozogoche v Andách si ornitologové stále lámou hlavu nad tím, jak jinak tento jev objasnit.
Obyvatelé ekvádorského městečka Ozogoche Alto, ležícího vysoko v Andách, s radostí postávají s mrtvými Bartramia dlouhoocasými. To, co na první pohled vypadá jako ponurá zábava, je ve skutečnosti uctívání duchů. Každý rok na konci září pokrývají břehy jezera Ozogoche stovky těl těchto opeřenců. Místní lidé je sbírají a poté je oslavují, protože věří, že se okřídlená stvoření ochotně vzdala apusům, duchům posvátného jezera.
Tato legenda stále ožívá
Místní šaman Raul Tenesaca to vnímá tak, že okřídlené bytosti se obětují. Vracejí se z teplejších částí hor z východu a nad vrcholky hor obkrouží velký oblouk a poté se ponoří do jezera, kterému říkají Makta Jan. Oslavy jsou úžasné – tancuje se a zpívají písně na počest mrtvých ptáků a jejich oběti. Probíhají pocty v podobě ovoce a ti odvážnější se ponoří do chladných vod jezera, aby nabrali sílu pro příští rok a zůstali zdraví.
Vesničané se nepokoušejí zjistit, zda má tento jev další vysvětlení. Z jejich pohledu není co osvětlovat – okřídlení tvorové se v podstatě vzdávají sami. Ornitologové se oprávněně zdráhají takovému vysvětlení vyhovět. Přesto připouštějí, že hromadný úhyn bartramiů je záhadou bez řešení.
Nejsou nemocní a ani udušení plynem
Bartramie dlouhoocasé jsou místními obyvateli nalézáni mrtví na březích jezera Ozogoche každý rok ve stejnou dobu. Bartramie překračují andské jezero Ozogoche na své cestě ze zamrzlého severu do Argentiny, Paraguaye a Chile, kde přezimují. Musí kvůli tomu urazit tisíce kilometrů a ornitologové se zamýšlejí nad tím, zda ptactvo neuhyne na nemoc nebo na vyčerpání. Ale nic tomu nenasvědčuje…
Uvažovalo se také o tom, zda okřídleným tvorům při přeletu nad jezerem neškodí škodlivé sirné plyny. Proč by ale umírali pouze bartramie, a ne jiné druhy okřídlených tvorů? A proč by se to pravidelně opakovalo?
Je viníkem teplotní omráčení?
Po vyloučení minulých spekulací přišla na mysl další hypotéza – ptáci létají nad jezerem Ozogoche v noci a mohou ztrácet výšku kvůli vysokým větrům a rozmarům klimatu. Když se ponoří do jezera, vydrží omráčení teplem a pokračují dál. Voda má pouze pět stupňů Celsia. Jakkoli zní tato hypotéza rozumně, není pro ni však žádný důkaz. Neexistuje žádné objasnění toho, co se děje s bartramiemi dlouhoocasými. Připouštíme, že podléhají klimatickým podmínkám, které způsobují jejich ponoření do vody v jezeře. Je však prakticky nemožné to potvrdit.
Potřeba logického důkazu jen posiluje zdejší víru v rámci legendy, že opeřenci se vzdávají sami sebe. Stovky lidí se každoročně přesouvají a slaví na břehu posvátného jezera, aby uctili vzdání se ptáků, které zaručuje podporu duchů jezera. Slavnost se rozšířila a stala se atrakcí cestovatelů, v Ekvádoru je známá jako Slavnost Kuviviů, jak se ptákům říká. Pestrobarevná slavnost ve městě, které leží v nadmořské výšce přes tři a půl tisíce metrů, přitahuje stále více zvědavých hostů. A tak je nejspíš dobře, že skutečně pokročilá věda nedokáže objasnit podivné chování bartramií. A proto tato zastaralá legenda žije dál.
Zdroje info: novinky.cz, stoplusjednicka.cz
Náhledové foto: Wikimedia commons, Amalavida.tv, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laguna_de_Ozogoche