Záhada zámku v údolí Loiry přetrvává – sahá až do renesance a ke geniálnímu Leonardu da Vinci
V roce 1519 zemřel geniální renesanční tvůrce a umělec Leonardo da Vinci. Ovšem ve stejném roce byla také zahájena stavba úžasného zámku Château de Chambord. Ten najdeme jen 50 km východně od Amboise. Zámek je dnes zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Najdeme v něm více než 400 pokojů, a to včetně velmi honosných přijímacích místností, kuchyní a královského apartmá. Dodnes však není jasné, kdo byl původním architektem tohoto velkolepého díla. Víme jen, že bylo postaveno z pověření krále Františka I.
Možná i Leonardo da Vinci
Tohoto zástupce renesance jsme v úvodu nezmínili náhodou. Mnoho lidí je přesvědčeno, že Leonardův vliv na hrad je nepopiratelný a že tedy nutně musel mít s jeho návrhem něco společného. Mezi nejčastější argumenty příznivců této teorie patří charakteristicky zdobená fasáda a logické mřížkovité uspořádání mnoha prvků.
Koneckonců, o zámku se dodnes říká, že je „prodchnutý duchem Leonarda“. A jaké další důkazy máme? Málokdo to ví, ale v roce 1516 Leonardo opustil svůj římský ateliér, aby podnikl něco většího. Stal se totiž „prvním malířem, inženýrem a architektem“ na dvoře Františka I.
Foto: Pixabay
Pro Františka I. skutečně pracoval
Během své krátké kariéry zde stihl uskutečnit několik projektů, mimo jiné i navrhl královskou rezidenci. Ví se také o tom, že hned šest Leonardových obrazů lze spojit s tímto francouzským zámkem, ovšem vznikly ještě předtím, než se vůbec začal stavět (Leonardo zemřel čtyři měsíce před zahájením stavby).
Jsou tyto náčrtky důkazem, že Leonardo byl skutečně architektem nádherného Chambordu? O to se v současné době odborníci přou. Bylo by však krásné navštívit skutečně hotovou stavbu jednoho z největších mistrů všech dob.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.protravel.cz/destinace/chateau-de-chambord/
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.