Za obří záplavy v Dubaji nemůže příroda: Kontroverzní „setí mraků“ se mohlo vymknout kontrole. Voda v hotelu uvěznila i známého písničkáře Pokáče
Za obří záplavy v Dubaji nemůže příroda: Pouštní město si po vzoru Ruska tak trochu hrálo s deštěm. Tento týden svět šokovaly scény zaplavených ulic v Dubaji, kde během jediného dne spadlo tolik srážek, kolik na tomto místě obvykle spadne za celý rok a půl. Jednalo se o nejsilnější srážky za téměř tři čtvrtě století. Je však dost možné, že si za všechno šejkové Spojených arabských emirátů mohou tak trochu sami.
Ovládání oblohy: Vědecké poznatky o výsevu mraků
Spojené arabské emiráty stojí v čele geoinženýrství prostřednictvím praxe známé jako cloud seeding. Tato technika zahrnuje vstřikování malého množství jodidu stříbrného do mraků – což by mělo vést k tak vytouženému dešti. Vlhkost přítomná v mracích kolem těchto částic kondenzuje, ztěžkne, a nakonec spadne jako srážky. Tato metoda, jejímž cílem je zmírnit nedostatek vody, se v regionu běžně používá ke zvýšení zásob vody a řízení teplot (zkrátka a dobře – aby turistům nebylo horko, trochu se tomu pomůže).
Nepovedený experiment? Kdo ví
Tentokrát však byly výsledky dost možná katastrofální. Začátkem týdne se totiž Dubaj ocitla pod vodou. Stovky letů byly zrušeny, ulice byly plné vodou zatopených vozidel a turisté uvízli v hotelech. Na vlastní kůži vše zažil i písničkář Pokáč, který si neváhal tohle boží dopuštění natočit a glosoval to se svým příslovečným humorem: „Doma prej sněží, naštěstí v Dubaji je to pořád na koupání.“
Foto: Pixabay
A aby toho nebylo málo, tak národní meteorologické centrum (NCM) oznámilo, že se jednalo o nejsilnější srážky zaznamenané od počátku záznamů před 75 lety.
Velká bouře v Dubaji prý nebyla umělá
Ovšem NCM také jedním dechem tvrdilo, že v daný den nebyl vyvolán žádný déšť, což naznačuje, že záplava mohla být následkem dřívějšího výsevu, který se drasticky zvrtl. Anebo také ne – srážky prý byly předpovídány předem a s umělým vyvoláváním tedy nemají nic společného. Pravdu se už asi nedozvíme
Nicméně stále platí, že praktika „setí mraků“ je ve světě považována za velmi kontroverzní. Její kritici tvrdí, že manipulace se vzorci počasí může vést k vážným ekologickým a sociálním poruchám.
Zdroj: https://www.stream.cz/super-cz/nejen-nove-zabky-pozovacka-v-plavkach-a-vtipky-pokac-v-dubaji-zachytil-brutalni-bouri-64976718, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/551556-sejkove-si-za-obri-povodne-muzou-sami-chteli-jen-trochu-ovlivnit-pocasi, https://denikn.cz/1405817/povodne-v-dubaji-co-rikaji-dukazy-o-tom-jestli-je-mohl-zpusobit-umele-vyvolany-dest/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.