Za nový unikátní nález v Egyptě vděčíme soucitným vykradačům hrobek? Mumii muže obrali prakticky o všechno, ženy se téměř nedotkli

Egypt, hrobka, nález, objev, novinka

Za nový unikátní nález v Egyptě vděčíme soucitným vykradačům hrobek? Mumii muže obrali prakticky o všechno, ženy se téměř nedotkli. V nekropoli v egyptském Asjútu se díky dechberoucímu objevu otevřela nová okna do života starověkých Egypťanů. Po dvou desetiletích pečlivých vykopávek odhalil mezinárodní tým archeologů hrobku Idy, Hathořiny kněžky a dcery místodržitele oblasti Džefaihapiho.

Její pohřebiště, pečlivě ukryté v boční komoře monumentální hrobky jejího otce, je pokladnicí artefaktů, které nabízejí pozoruhodný pohled do světa vysoce postavených egyptských žen.

Jak zloději hrobek pomohli zachovat neocenitelné dědictví kněžky*

Tento objev je však unikátní ještě něčím jiným. I když totiž lupiči vyplenili komnatu jejího otce, Idina hrobka zůstala prakticky nedotčena (i když víme, že ji zcela jistě objevili, protože její mumie přece jen nějaké známky poškození nese). Byl to soucit, úcta, nebo prostě štěstí? A co nám mohou artefakty z jejího pohřbu říci o jejím životě a kultuře?

Za nový unikátní nález v Egyptě vděčíme

Foto: Vytvořeno pomocí Dall-E

Svatyně s nádhernou výzdobou

Idina pohřební komora ležela ukrytá za kamennou zdí ve svislé šachtě hluboké asi 14 metrů. Mezi poklady, které byly nalezeny uvnitř, jsou kupříkladu dvě rakve zdobené složitými malbami a náboženskými texty zobrazujícími Idinu cestu do posmrtného života.

Detailní malby na vnější i vnitřní rakvi jsou ukázkou uměleckého řemesla, které se v této době objevuje jen zřídka, a odrážejí vysokou úctu, které se Ida těšila. Takto precizně provedená výzdoba spolu s použitím dřeva, které v Egyptě v té době nerostlo (a byl tedy třeba ho draze dovézt) podtrhuje bohatství a význam její rodiny.

Kromě rakví se v Idině hrobce nacházela i řada pozoruhodných artefaktů, které vykreslují živý obraz jejího postavení a egyptského posmrtného života. Velmi zajímavé jsou zejména potravinové obětiny, které se nacházejí jen vzácně. První průzkumy pak naznačují, že Ida samotná se dožila zhruba čtyřiceti let a trpěla vrozenou deformací nohy.

 

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/egyptologove-nasli-hrobku-kulhave-knezky-jejiz-otec-vladl-vlcimu-mestu-355069?, https://www.geschkult.fu-berlin.de/e/aegyptologie/aktuelles/Grab-der-Idy.html

Náhledové foto: Vytvořeno pomocí Dall-E

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.