Za deštným pralesem nemusíte cestovat přes půl světě. Jeden takový najdete i v Evropě
V národním parku Sutjeska v jihovýchodní části Bosny a Hercegoviny leží velmi zajímavé místo. Jmenuje se Perućica a je označováno jako jeden z posledních opravdových pralesů na evropském území. Co zajímavého zde uvidíte?
Národní park Sutjeska
Prales Perućica se nachází v nadmořské výšce od 700 do 2100 metrů nad mořem. Line se podél údolí řeky Sutjesky až k horskému masivu Maglić, které se nachází na hranici s Černou Horou. Je zároveň součástí nejstaršího národního parku v Bosně a Hercegovině, pojmenovaného po řece Sutjeska, jež v jeho středu vyhloubila hluboký kaňon. Pro tento národní park jsou typické velké odlehlé části bez znatelných zásahů lidské činnosti. Není proto divu, že během druhé světové války se v něm schovávali partyzáni, kteří v něm našli bezpečné útočiště skryté před zraky nepřátel.
Prales Perućica. Foto: OOcskaOO, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%86%D0%B0_1.jpg
Prales Perućica
U mnoha stromů, jež jsou součástí pralesu Perućica, se předpokládá stáří nejméně 300 let. V některých oblastech je prales dokonce nepřístupný. Roste tu na 170 druhů stromů, nezřídka dosahujících výšky až 50 metrů. Většinou se jedná o jehličnany. Prales má rozlohu 1 400 hektarů a je zapsán na seznam UNESCO. Celkové jeho stáří se odhaduje na 20 000 let.
Součástí pralesa Perućica je i vodopád Skakavac, vysoký 75 metrů. Najdete ho na potoku Perućica, jenž protíná stejnojmenný prales. V polovině svého toku se kaskádovitě řítí do údolí, do něhož padá z krasového vápencového srázu. Je jedním z nejvyšších vodopádů v Bosně a Hercegovině.
Prales Perućica není volně přístupný, pouze na povolení pracovníků národního parku. Je tomu tak i proto, že není využíván jako turistická atrakce, ale pro potřeby vědy a výzkumu. I proto patří mezi nejpůsobivější přírodní divy Evropy. Přístupná je tu turistická trasa, jež vede k Trnovačskému ledovcovému jezeru, jež má originální srdcovitý tvar. Je možné se k němu dostat z obce Tjentište, odkud vede asi dvacet kilometrů dlouhá silnice do sedla Prijevor a odtud pak značená pěší stezka až k jezeru Trnovačko.
Zdroj: https://www.express.co.uk/travel/articles/1835214/rainforest-perucica-sutjeska-bosnia-europe; https://cs.wikipedia.org/wiki/Peru%C4%87ica
Horské údolí Sutjeska. Náhledové foto: Aktron – Wikimedia.Commons/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sutjeska,_horsk%C3%A9_%C3%BAdol%C3%AD.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.