Z věže zříceniny vodního hradu Jenštejna je krásný výhled do rovinatého Polabí
Praha dokáže nabídnout spoustu zajímavého. Na své si přijdou milovníci výborné gastronomie i starobylých pamětihodností, zajímavých technických památek nebo uměleckých děl. Až se vám někdy omrzí pohled na Hradčany z Karlova mostu, tak si můžete zajet do obce Jenštejn v okrese Praha-východ, která je od centra hlavního města vzdálena asi šestnáct kilometrů a od Brandýsa nad Labem-Stará Boleslav pouhých sedm kilometrů. Zde stojí už dlouhých 600 let původně vodní hrad Jenštejn.
Vodní hrad na rovině
Do obce Jenštejn se z Prahy dostanete po silnici směrem na Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Auto lze nechat na parkovišti a k hradu si dojít těch pár metrů pěšky. Jenštejn byl založen ve 14. století jako vodní hrad. Oproti jiným panským sídlům, která stála na kopci, si jeho původní majitelé vybrali poměrně málo výhodné místo v údolí na nízké pískovcové skále. Na druhou stranu byl hrad proti případným nepřátelům chráněn z jedné strany rybníkem a z druhé vodním příkopem vytesaným ve skále. Ten bylo možné kdykoliv naplnit vodou z několika rybníků, vybudovaných na Vinořském potoce. Později byl příkop zasypán. Podoba předhradí bohužel známá není.
Hradní dominantou je vysoká věž
Na nádvoří zůstaly zachovány zbytky obvodových zdí bývalého paláce. Dochovanou zachovanou částí hradu je ale 22 metrů vysoká okrouhlá věž, v jejímž druhém patře se nachází zajímavá kaple kruhového půdorysu se žebrovou klenbou. Po novodobé rekonstrukci byla do prostoru kaple umístěna busta arcibiskupa Jana z Jenštejna, což byl nejvýznamnější majitel hradu, jenž zastával funkci kancléře českého krále Václava IV. a zároveň i třetího pražského arcibiskupa. Tato busta je replikou busty z triforia v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském Hradě.
Okrouhlá vět hradu Jenštejn. Foto autor: Vítvít, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jen%C5%A1tejn_podhrad%C3%AD_a_hrad.jpg
Hradní expozice představují historii hradu a obce
Po původním úzkém točitém schodišti lze z kaple vystoupat do dalšího patra, kde je umístěna expozice archeologických nálezů, jež se vztahují k hradu Jenštejn. Vrchol věže je pak upraven jako rozhledna. Zde vás možná překvapí daleký pohled do rovinaté krajiny středního Polabí.
Ve strážním domku u brány je možné si prohlédnout expozici věnovanou historii obce Jenštejn včetně jejího pravěkého osídlení. Neméně zajímavá je instalace dobového interiéru malé světnice, která přestavuje život chudiny v 1. polovině 20. století. Navštívit je možné i ve skále vytesaný temný sklípek.
Hrad je přístupný od středy do neděle, a to v čase 10 až 12 hodin a 12:30 až 17 hodin. Vstupné vás za dospělého vyjde na 50 korun, za děti, studenty a seniory na 25 korun, rodinné na 65 korun. Až do konce října je možné si zahrát hru pro celou rodinu Jenštejnský poklad. Herní plán je k dostání v hradní pokladně.
Zdroj: https://jenstejn.muzeumbrandys.cz/cz/expozice-hradu-jenstejn; https://cs.wikipedia.org/wiki/Jen%C5%A1tejn_(hrad)
Hrad Jenstejn. Náhledové foto autor: Ptrantina, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hrad_Jen%C5%A1tejn_s_centrem_obce.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.