Z obchodů zmizí hnědá vejce, jako spotřebitelé na tom však můžeme jenom vydělat (výjimečně)

Vejce, bílá vejce, hnědá vejce, slepice

Z obchodů zmizí hnědá vejce, jako spotřebitelé na tom však můžeme jenom vydělat. Možná jste už tuhle informaci také slyšeli. Ale co se vlastně děje? Proč by hnědá vejce mohla náhle zmizet a proč je tato změna důležitá?

Vzestup bílých slepic: Praktická volba pro zemědělce

Vše začíná u slepic. Podle Hennera Schoeneckeho, předsedy německého svazu producentů vajec, dochází totiž ve světě chovu vajec ke změně. Stále více zemědělců se odvrací od hnědých slepic ve prospěch jejich bílých kolegyň. Nejde jen o estetiku nebo pomíjivý trend, volba plemene slepic má i velmi praktické důsledky.

Z obchodů zmizí hnědá vejce, jako spotřebitelé

Foto: Pixabay

Jsou prostě lepší

Bílé slepice mají jednoduše lepší genetický potenciál, pokud jde o produkci vajec. Podívejme se na čísla: během 100 týdnů může bílá slepice vyprodukovat přibližně 500 vajec. Naproti tomu hnědá slepice vyprodukuje za 82 týdnů jen asi 380 vajec. To je při produkci milionů vajec obrovský rozdíl! Nejenže bílé slepice předčí své hnědé kolegyně, ale také spotřebují méně krmiva – pouze 120 gramů denně oproti 135 gramům u hnědých slepic. Pro zemědělce je to jasná věc. Více vajec za méně krmiva znamená vyšší efektivitu a větší zisky.

Proč mají bílé slepice ekonomický smysl

Přiznejme si, že rozhodnutí upřednostnit bílé slepice není jen o vejcích na slepici, ale hlavně o efektivitě nákladů. Krmivo je jedním z největších nákladů v chovu drůbeže, takže snížení denní spotřeby může časem vést k velkým úsporám. A i když se 15 gramů krmiva na jednu slepici nemusí zdát jako mnoho, když to vynásobíte tisíci nebo dokonce miliony slepic, úspory exponenciálně rostou.

Ve světě, kde je na zemědělskou produkci neustále vyvíjen tlak, aby byla udržitelnější, mají bílé slepice pro své „přežití“ všechny předpoklady. Snášejí více vajec a zároveň spotřebovávají méně zdrojů, takže jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jejich delší životnost navíc znamená méně častou výměnu, což snižuje množství odpadu a dále snižuje náklady. Je tedy nejspíš jen otázko času, kdy budou hnědá vejce k dostání jen u soukromých chovatelů. Průměrná cena vajec v obchodech by se tak mohla snížit. Mohla, tak uvidíme.

 

Zdroj: https://www.dw.com/pl/br%C4%85zowe-jajka-znikn%C4%85-ze-sklep%C3%B3w-pow%C3%B3d-jest-prosty/a-68797304, https://finanse.wp.pl/czy-z-polskich-sklepow-znikna-brazowe-jaja-mamy-komentarz-producentow-7019589175593888a

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.