Z Nazaretu do Betléma aneb po stopách Marie a Josefa
Děti se konečně dočkaly a po slavnostním štědrovečerním hodování si budou moct rozbalit dárky, které jim letos nadělil Ježíšek. Společně s rodiči pak pravděpodobně usednou k televizní pohádce. Někteří dospělí možná půjdou na půlnoční mši, aby si připomněli, proč se vlastně Vánoce slaví. Spojujeme s nimi i názvy dvou měst – Nazaret a Betlém. Jaké jsou v současné době?
Vánoční čas
Přestože to mnohdy vypadá, že jsou vánoční svátky spíše oslavou konzumu, určitě se najdou lidé, kteří si udělají čas i na duchovní rozjímání. Není špatné se v tomto uspěchaném čase na chvíli zastavit a uvědomit si, co se vlastně přihodilo před 2021 lety, kdy se na cestu z Nazareta do Betléma vydala Marie i s Josefem. Ostatně byl to výkon hoden zdatného cestovatele, protože celá trasa měřila okolo 150 kilometrů. A ujít ji jako těhotná na oslu vyžadovalo velký kus odhodlání.
Mohl však za to výnos císaře Augusta o sčítání lidu, kdy se každý měl nechat zapsat ve svém rodném městě. Tenkrát Marii a Josefovi cesta zabrala několik dní. V současnosti je to otázka pár hodin jízdy automobilem.
Bazilika Zvěstování, Nazaret. Foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Dobroš / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nazareth_west_front_of_the_Basilica_Annunciation.jpg
Nazaret a bazilika Zvěstování
Město Nazaret leží ve zvlněné krajině pohoří Nazaretské hory v nadmořské výšce 300 metrů asi 25 kilometrů od Galilejského jezera. Je hlavním městem izraelského Severního distriktu. Právě zde podle Nového zákona došlo ke Zvěstování Panny Marie. Není proto divu, že je město významným křesťanským poutním místem.
Na místě, kde archanděl Gabriel sdělil Marii, že porodí Ježíše, nyní stojí bazilika Zvěstování. Patří mezi největší sakrální stavby na Blízkém východě. Současná stavba baziliky ve stylu brutalismu, kde hlavní roli sehrává beton, pochází z roku 1969. Ale už ve 3. století tu stávala židovská synagoga, později přestavěna křižáky v trojlodní chrám. V arkádovém nádvoří na západní a jižní straně baziliky najdete mariánské mozaiky madon z celého světa a mezi nimi i mozaiku Zvěstování (1980) od českého kněze a výtvarníka Antonína Kloudy.
Betlém a chrám Narození Páně
Na Západním břehu Jordánu v centrální části Palestiny leží město Betlém, od Jeruzaléma vzdálený asi 8 kilometrů. V současné době v něm žijí většinou muslimové, ale nachází se tu i jedna z největších palestinských křesťanských komunit. Nad údajným místem narození Ježíše Krista, kterým byla jeskyně, nyní stojí chrám Narození Páně. Je to nejdéle nepřetržitě fungující křesťanský kostel na světě. Jeho základy pocházejí z let 327 až 332, dostavěn byl roce 339. Postupem století byl průběžně rozšiřován. Chrám je betlémskou turistickou atrakcí, kde se každoročně pořádají oslavy vánočních svátků.
Zdroj: Wikipedie.org, Mapy.cz
Bazilika Narození Páně, Betlém. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Betlehem_Church_of_the_Nativity.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.