Z naší planety zmizelo od roku 2014 přes 28 bilionů tun ledu
Globální oteplování je mnohými lidmi stále zpochybňováno a bagatelizováno. Přesto se jedná o vcelku patrnou záležitost. A není se čemu divit. Vždyť od roku 2014 do roku 2017 zmizelo z naší planety více než 28 bilionů tun ledu. S touto znepokojivou zprávou přišli vědci z vysokých škol v Leedsu, Edinburghu a University College v Londýně. Odborníci se vyjádřili v tom smyslu, že za potížemi stojí právě globální oteplování.
Do konce století až metrové zvýšení hladiny moří
Satelitní pozorování hor, ledovců a obou pólů hovoří jasně. Pokud to takto všechno půjde dál, nejspíše se setkáme s tím, že hladina světových moří do konce století stoupne až o metr. Andy Shepherd z Univerzity v Leedsu hovořil o tom, že každý centimetr stoupnutí hladiny moří vysídlí ze svých domovů celkem kolem milionu lidí. Čím méně ledu budeme mít, tím větší množství záření se odrazí zpátky do vesmíru a oteplování planety se pochopitelně zrychlí. Půda navíc absorbuje více tepla. Což také není ideální.
Ledovec v Patagonii: Zdroj obrázku Pixabay.com
Mizení zdrojů pitné vody
Velkou potíží související s táním ledovců je také fakt, že dojde k velkému narušení života v antarktické a arktické oblasti. Absence ledovců může vést k masivní ztrátě sladkovodních zdrojů, na těch jsou mnohá společenství životně závislá.
28 bilionů tun ledu
Shepherd hovoří o katastrofickém úbytku ledu okolo 28 bilionů tun. Jen pro představu, jde o plochu celé Velké Británie, jež by byla pokryta 100 metrů silnou vrstvou ledu. Jinak samotná průměrná teplota povrchu Země se zvýšila od roku 1880 o alarmujících 0,85 °C. Před vlivem skleníkových plynů přitom vědci varovali už dávno. Stalo se tak před 30 lety. Emise ale stále rostou, a to i přes dobu koronavirovou.
Zdroj dat: news.agu.org/press-release/study-finds-24-percent-of-west-antarctic-ice-is-now-unstable
Ledovec na Antarktidě: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.