Z města Mladé Vožice na zříceninu hradu Šelmberk
Kousek od města Mladé Vožice na skalnatém ostrohu nad říčkou Blanicí se tyčí zřícenina hradu Šelmberk. Jeho dominantou je kruhová věž, tzv. bergfrit. Historie této kulturní památky se začala psát někdy na počátku 14. století, kdy patřil rodu Buziců, respektive zakladateli jejich větve pánů ze Šelmberka, jenž se jmenoval Přibyslav z Křimína. Hradní ruina se může stát zajímavým cílem jednodenního výletu.
Mladé Vožice
Jako výchozí bod na hrad Šelmberk je nejlépe si zvolit město Mladé Vožice. I když mají přízvisko Mladé, tak je ve skutečnosti dost staré. Vzniklo nejspíš jako podhradí dnes již zaniklého hradu. Už za vlády Karla IV. tu stávaly dva kostely. Městečko bylo majetkem královské komory a občas se dostalo zástavou do vlastnictví pánům za jejich služby králi. V době husitských válek se městem prohnal Jan Žižka se svým vojskem a nenechal tu kámen na kameni ani neušetřil životy jeho obyvatel. Kdo neutekl, ten zahynul ranou sudlice, halapartny či jiných zbraní, které husité používali. V té době byl také zcela pobořen hrad s městem spojený. Mladé Vožice se pak staly součástí vlašimského panství. Život v nich zcela nevyhasl, ale postupně se rozrůstal. V první polovině 20. století tu byl dokonce okresní soud i berní úřad a četnická stanice, dva hotely a šest hostinců, poštovní úřad i čtyři záložny.
Na vožickém náměstí stojí barokní zámek s klasicistními prvky, jenž byl postaven ve druhé polovině 16. století. Po druhé světové válce sloužil potřebám podniku Koh-i-Noor. Je to čtyřkřídlá patrová budova. Na zámek je možné se podívat pouze zvenku, je jinak nepřístupný. A tam, kde dříve stával vožický hrad, stojí od roku 1646 kaple Nanebevzetí Panny Marie, vede k ní křížová cesta.
Šelmberská myslivna. Foto: Martin Veselka, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C4%9Ble%C4%8D_(u_Mlad%C3%A9_Vo%C5%BEice)_-_pansk%C3%A1_myslivna_%C4%8Dp._3_u_hradu_%C5%A0elmberk_(srpen_2023)_(1).jpg
Zřícenina hradu Šelmberk
I vožické památky stojí za zhlédnutí. Není jich mnoho, takže vám ještě zůstane spousta času na návštěvu zříceniny hradu Šelmberk. Ten je od města vzdálený asi 3,1 kilometru a vede k němu od zámku červeně značená turistická trasa. Cestou budete míjet již zmíněnou kapli a v části zvané Podhradí se nachází místo, kde v roce 1421 proběhla bitva u Mladé Vožice, v níž Jan Žižka z Trocnova se svým husitským týmem zničil vojsko českého panstva. Však o tom píše i kronikář Vavřinec z Březové, jenž jako přímý účastník husitských válek to měl z první ruky. Odtud to bude k hradu ještě asi 2,3 kilometru. Projdete se i stromořadím U Remízku a pak už cesta vede do kopce. Pod zříceninou stojí Šelmberská myslivna z roku 1840, která nyní slouží jako ukázka způsobu života v 19. století.
Existenci a využívání hradu Šelmberk lze zasadit do období 14. až 17. století. Byl postavený v gotickém slohu a dočkal se i renesanční přestavby. Během třicetileté války byl zcela opuštěný a postupně chátral. Majitelé Mladé Vožice pánové z Kuenburgu nechali jeho věž upravit v romantizujícím slohu včetně cimbuří. To není původní. Hrad spravuje Občanské sdružení Danar. Památka je součástí historicko-řemeslně vzdělávacího centra. Během roku se zde konají různé kulturní akce pro veřejnost. Milovníky fauny jistě potěší, že hrad Šelmberk a jeho okolí je domovem asi 12 druhů netopýrů.
Zdroj: http://www.centrumselmberk.cz/cs/, mapy.cz
Hrad Šelmberk. Náhledové foto: Czeva, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0elmberk_-_v%C4%9B%C5%BE_a_d%C5%99ev%C4%9Bn%C3%A9_hradby.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.