Winston a Churchill – dva symboly zapojení Velké Británie do 2. světové války. Ten druhý byl však ze železa
Winston a Churchill – dva symboly zapojení Velké Británie do 2. světové války. Ten druhý byl však ze železa. Nejlépe opancéřovaný tank své doby – i tak by se klidně mohlo přezdívat Infantry tanku Mk IV Churchill, kterému dnes obvykle říkáme jen Churchill.
Jak si vedl v porovnání s ostatními
První verze Churchilla Mk I a Mk IV měla čelní pancéř o síle 102 mm, boky měly sílu 76 mm a korba 51 mm. U pozdějších verzi Mk VII a Mk VIII narostla síla čela dokonce na 152 mm a boky na 95 mm s čímž se nemohl rovnat ani německý Tigr či sovětský IS-1! Churchill, který dostal jméno nejen podle válečného ministerského předsedy vlády Winstona, ale i jeho předka Johna, slavného vojevůdce z 18. století, byl tak nejlépe chráněným západním tankem.
Foto: BiblioArchives / LibraryArchives / Creative Commons / CC BY 2.0
Ani jemu se nevyhnuly drobné nedostatky
Tank byl poháněn benzínovým dvanáctiválcem Bedford s výkonem 350 koní. Jednalo se o poměrně složitou jednotku složenou ze dvou šestiválců. Výkon motoru stačil, aby hnal 39,1 tunoví stroj rychlostí 25 km/h. Když hmotnost narostla na 40,7 tuny rychlost klesla na 20,5 km/h. Maximální rychlost však byla pouze snem. Před jejím dosažením se tank rozklepal a motor rozeřval tak, že ve stroji nebylo k vydržení. Většinou se jezdilo 16 km/h. Chronicky poruchová byla z počátku i čtyřstupňová převodovka.
Od Normandských pláží po Koreu
První nasazení prožil Churchill na plážích u Dieppe v srpnu 1942. Byl to masakr. Bylo nasazeno 60 tanku. Prokázalo se, že tanky mají kvalitní pancíř. Pláž však nebyla vhodná pro nasazení tanků a domů se nevrátil ani jeden. Mnohem lépe se vedlo Churchillům v Severní Africe. Pěchotní tanky limitoval malý dojezd pouhých 90 km a malá rychlost. Když se však Churchill rozjel, málo co ho zastavilo. Odolnost rozhodla i o osudu výroby Churchilla, který měl na mále. Při druhé bitvě u El Alameinu v říjnu 1942 bylo nasazeno 8 tanků a vyřazen byl jen jeden.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Overlord, https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/25556/140000617.pdf?sequence=1&isAllowed=y, https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/mobilizace-1938-ceskoslovenska-obri-dela.A130530_110552_vojenstvi_kuz
Náhledové foto: BiblioArchives / LibraryArchives / Creative Commons / CC BY 2.0
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.