Vzteklina je nebezpečné virové onemocnění, na které neexistuje lék. Nakazit se jí můžete kdekoliv ve světě
Virová nemoc vzteklina postihuje centrální nervový systém. Jakmile jednou propukne, obvykle končí smrtí. Vyskytuje se téměř po celém světě kromě Antarktidy, a to i v zemích Evropské unie, přičemž vytváří přírodní ohniska, v nichž jsou hlavními přenašeči šelmy a letouni. Česká republika byla už v roce 2004 prohlášena za zemi, kde vzteklina není. Docílit se to podařilo pravidelnou vakcinací lišek. Bohužel při cestách do zahraničí je možné se touto nemocí nakazit. Na co si dávat obzvlášť velký pozor?
Kde na světě se můžete se vzteklinou setkat
Z České republiky jsme zvyklí, že se tu vzteklina již nevyskytuje. Tudíž člověk tratil určitou obezřetnost. Jinak je tomu ale v jiných státech, a to dokonce i u našich sousedů. Některé případy nákazy u divoce žijících zvířat se objevily na Slovensku a v Polsku. Nejrozšířenější je vzteklina v jižní a jihovýchodní Asii a subsaharské Africe. Rizikovou zemí je také Turecko, které patří mezi oblíbené destinace českých turistů. Je možné ale na ni narazit také v Bulharsku, Makedonii, v Řecku v oblasti hranic. Jistě se vyplatí před cestou do zmíněných zemí si ověřit výskyt vztekliny.
Jaké jsou typické příznaky onemocnění vzteklinou
Zpočátku se onemocnění vzteklinou chová jako chřipka. Člověk může trpět bolestmi hlavy, má zvýšenou teplotu, případně horečku. Protože virus napadá centrální nervový systém, dochází k akutnímu zánětu mozku. Mezi další příznaky patří neklid, rozrušenost, agresivita a v pozdějších fázích potíže při polykání nebo dýchání a zejména strach z vody, kdy pacienti nesnesou zvuk tekoucí vody nebo jen pohled na ni.
Příznaky se nejčastěji projeví během tří až osmi týdnů od kousnutí postiženého zvířete. Inkubační doba ale může být pět dnů i několik měsíců nebo dokonce let. Bohužel, jakmile se příznaky objeví, pacient nemá šanci na přežití, protože vzteklina se nedá léčit. Ročně vzteklině po celé světě podlehne na šedesát tisíc lidí.
Foto: Pixabay
Jaká je ochrana před vzteklinou
Lidé, kteří často cestují do vzteklinou ohrožených oblastí, by se měli proti ní nechat očkovat. Je to neúčinnější ochrana. V současné době se již vakcíny neaplikují do břicha, ale klasicky do svalů v oblasti ramene, jsou bezpečné a dobře snášené. Před cestou do exotické destinace se obvykle aplikují tři dávky vakcíny v intervalech sedm a dvacet jedna dní. Po roce následuje ještě čtvrtá dávka a pak je přeočkování po pěti letech.
Jaká je první pomoc při pokousání zvířetem
Je-li člověk v rizikové oblasti pokousán zvířetem, jak je třeba ránu okamžitě po dobu minimálně čtvrt hodiny omývat mýdlem a čistou vodou. Pak je nutné ji vydezinfikovat a vyhledat lékařskou pomoc. A to i tehdy, když zvíře nemocně nevypadalo. Následuje totiž podání profylaktické vakcíny, jež se aplikuje v pěti dávkách. Léčí se také imunoglobulinem, který zabraňuje šíření viru v organismu. Jenže imunoglobulin není k dispozici ve všech zemích, tudíž je v zájmu pokousaného člověka, aby vycestoval do země, kde mu může být imunoglobulin podaný.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzteklina; https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/vzteklina-v-cr-prevence-aktualni-stav-ockovani.A230116_202754_hobby-mazlicci_mce
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.