Vždyť je to přece bezpečné: 5 mužů se postavilo přímo pod vybuchující atomovku – test dopadl rozporuplně, ale vlastně dobře
Vždyť je to přece bezpečné: 5 mužů se postavilo přímo pod vybuchující atomovku – test dopadl rozporuplně, ale vlastně dobře. V době studené války a závodů o jadernou nadvládu došlo 19. července 1957 k mimořádné a mrazivé události.
V nevadské poušti, daleko od nic netušící veřejnosti, stálo pět důstojníků amerického letectva a jeden kameraman přímo pod vybuchující jadernou hlavicí.
Ground Zero – počet obyvatel 5
Místo natáčení se nacházelo pouhých 100 kilometrů od zářivých světel Las Vegas, v rozlehlé pustině nevadské pouště. Muži stáli pod jasnou oblohou na místě, které označili skromnou cedulí s nápisem „Ground Zero – Population 5“. Dotyčná raketa byla Douglas AIR-2 Genie, neřízená raketa vzduch-vzduch vybavená jadernou hlavicí W25 o síle 1,5 kilotuny.
Cíl: Testování jaderné bezpečnosti
Hlavním cílem tohoto odvážného testu bylo ukázat americké veřejnosti a světu, že malé jaderné výbuchy ve velkých výškách nejsou tak smrtící a katastrofické, jak se všeobecně myslelo. Vláda chtěla zmírnit rostoucí obavy veřejnosti z jaderných zbraní a předvést jejich manipulaci a provozní bezpečnost. Důstojníci se přihlásili dobrovolně, motivováni povinností a hlubokou vírou v bezpečnostní teorie navržené vojenskými vědci (výjimkou byl pouze kameraman, ten dostal účast takříkajíc befelem).
Foto: Pixabay
Když raketa explodovala nad hlavou, jediným bezprostředním účinkem na úrovni země byl intenzivní záblesk a hřmotný výbuch, který byl slyšet na míle daleko. Pozoruhodné je, že dávka radiace, kterou muži v přízemí obdrželi, byla minimální, což posiluje teorii – a všichni se dožili velmi požehnaného věku. Přesvědčit americkou veřejnost se tedy podařilo – opatrnost přišla co do atomových prostředků až o něco později.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/pet-muzu-u-pokusneho-vybuchu-atomove-hlavice.A120927_191259_vojenstvi_mla, https://pravednes.cz/HughesJohn.profil
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.