Vzdělávací výlety pro malé: Kam za historií ČR?
Český národ si prošel velkými zkouškami a byl perzekvován, pálen a vražděn nejen svými obyvateli a ukřivděnými panovníky, ale především kočovnými národy a utiskovateli ze zahraničí. Nemusíme se dívat ani moc daleko. Ale vždy jsme nějak přežili a nejsilnější jsme byli, když jsme jednali jako jeden.
Začněte Archeostezkou Pavlov
Abyste pochopili, jak se museli dávní lidé živit a proč nesměli být tak zlenivělí jako dnešní generace, vydejte se sem. Na informačních panelech najdete domněnky o tom, jak se kdysi lovili mamuti, jak lovci a jejich kmeny žili a bojovali. Dokonce si můžete prohlédnout exponáty, které jsou staré desítky let.
Moravské pole
Nyní se vydáme na místo, kde padl nejen Přemysl Otakar II., ale i lidé, kteří se snažili bránit proti huntské invazi, vyvražďování Turky, a dokonce tu utrpěl porážku i Napoleon. Český panovník Přemysl Otakar II se zde chystal na odvetný útok, kterému předcházelo porušení příměří a pustošení České země. Ale ještě předtím tu pochodovali římští legionáři do germánské jižní části Moravy z Carnunta, kde si založili základy, které Germáni zničili. Na jižní hranici Moravského pole se boje přelévaly z jednoho břehu na druhý.
Moravské pole je svědkem dvou hrozivých tažení Osmanských Turků. Panika, kterou tehdejší obyvatelé prožívali, byla nezměrná. Stali se z nich otroci a byli hromadně vražděni pro zábavu. Muslimská vojska následně nechala vypálit hrady Orth a Marchegg. Ovšem při tzv. zachraňování říše nastalo jen drancování Turky i Poláky. A abychom se dostali blízko dnešní doby, tak na přelomu března a dubna 1945 se přes Moravské pole prohnala Rudá armáda, která vyhnala Němce z Vídně.
Masakr Volyňských Čechů
V Malíně ve Volyni (což je západní Ukrajina) došlo během druhé světové války k masakru, když se Němci rozhodli vyvraždit 370 obyvatel. Přitom k jejich vyvraždění nebyl žádný důvod. Vesnice se nepodílela na žádném odboji a klidně si žila svým životem. Ale nikdo není přesně schopen říci, co se tu tehdy stalo.
Koncentrační tábory
Na základě nacistických Norimberských zákonů bylo stanoveno, že rasovým nepřítelem jsou Židé, cikáni a cikáni míšenci. Ti čeští byli odvezeni do Osvětimi, kde jich z 5500 zbylo 500. Nicméně se hodně stavěly kárné tábory, kde byly zařazovány ty romské rodiny, které splňovaly podmínky pro uvalení preventivní vazby. Účelem bylo vychování cikánů k tomu, aby se naučili pracovat a měli určitou kázeň. Do roku 1942 tvořili Romové v táborech pouhých 15 % internovaných. Po roku 1942 došlo k potírání zločinnosti a schválen zákon cikánského zlořádu.
Zdroje info: irozhlas.cz, kudyznudy.cz
Náhledové foto: Pixabay