Výstavní pavilony: Měly sloužit jen na jedno použití, dělají však radost dál. Osudy výstavních pavilonů jsou mnohdy pohnuté a jeden z nich jste určitě navštívili také
Výstavní pavilony jsou mnohdy určené jen na jedno použití. Ovšem jen málokdy nakonec opravdu skončí ve šrotišti ihned po skončení výstavy. Které z nich dostaly novou šanci a kde je najdete?
Původně se mělo jednat o dočasné stavby na jedno použití, část z nich ale dostala druhou šanci a některé stojí dodnes. Přesně takové jsou příběhy objektů, které na přelomu 19. a 20. století utvářely kolorit velkých výstavních podniků pořádaných v areálu pražského Výstaviště.
Nové uplatnění pavilonů
Pavilony byly stěhovány zejména v rámci Prahy a středních Čech. Ovšem například třeba železná konstrukce strojovny, která skončila až v Innsbrucku a návštěvníkům dělá radost už bezmála 130 let. Většina přestěhovaných objektů však takové štěstí neměla kvůli nekvalitě použitých materiálů. Známou výjimkou je například Petřínské bludiště.
Foto: Pixabay
Seznamte se s historií
V současnosti se mohou s těmito díly všichni zájemci seznámit na volně přístupné výstava Přesunuté pavilony na Výstavišti. Proč byla realizována? O tom něco řekl její autor Libor Hruška.
„Na toto téma jsem narazil už před deseti lety, když jsem na pražské pedagogické fakultě psal disertační práci o dějinách českého pivovarnictví. Velké výstavy se neobešly bez dočasných zahradních restaurací a pivovarských ‚ochutnáváren‘ a právě tyto budovy pak byly často přesunuty na novou adresu. Překvapilo mě, že neexistuje žádná publikace, která by tento fenomén podrobněji mapovala. Staveb přestěhovaných z areálu pražského Výstaviště – a zdaleka to nebyly jen restaurační pavilony – přitom byly desítky, a navíc se mnohdy jednalo o díla předních českých architektů,“ komentuje.
Zdroj: https://www.metro.cz/tiskni.aspx?r=metro-protext&c=A221026_110000_metro-protext_wei, https://www.heroine.cz/zena-a-svet/6626-jak-vedet-kdy-to-mam-nahlasit-mlhavost-hranic-je-jen-jednim-z-problemu-studentu-vysokych-skol
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.