Vyšehrad jak ho neznáte: Prý hostí přízrak kněžny Libuše. O slávu ho připravili husité a strašidelnému generálovi prý stačí zasalutovat
Vyšehrad jak ho neznáte: Prý hostí přízrak kněžny Libuše. O slávu ho připravili husité a strašidelnému generálovi prý stačí zasalutovat. Praha, město středověkých hradů, krásných zámků a kouzelných uliček, ukrývá mnoho historických a mytických památek České republiky. Jednou z nich je například Vyšehrad. Tento působivý hrad leží na skalnatém vrcholu nad řekou Vltavou a je proslulý svou bohatou historií, nádhernou architekturou a legendami, které se kolem něj vytvořily během let. Bazilika je pohřebištěm mnoha slavných a významných českých osobností jako je Bedřich Smetana, Karl Hynek Mácha a další.
Historie sahá opravdu daleko
Vyšehrad byl založen v 10. století, pravděpodobně kolem roku 880, knížetem Bořivojem I. Jedná se o jedno z nejstarších sídel v Praze a dlouho sloužil jako rezidence českých knížat a králů. První historické zprávy o Vyšehradě jsou z druhé poloviny 10. století, kdy zde byly raženy mince. Tehdy sloužil jako pomezí hradiště Českého kmene.
Roku 1420 obléhali Vyšehrad husité a téhož roku na pankrácké pláni se jim 1. listopadu vyšehradská posádka vzdala. Poté husité proměnili Vyšehrad v ruiny, které postupem času byly osídleny a řemeslníky proměněny v malé městečko.
Foto: Pixabay
Barokní pevnost a obnovená sláva
Od roku 1653 bylo obyvatelstvo Vyšehradu vystěhováno a hrad byl přestavěn na barokní pevnost, které nyní tvoří součást celkového opevnění Prahy. Tyto stavební zásahy daly Vyšehradu současnou podobu citadely s mohutnými cihelnými bastiony a výstavnou Leopoldovou branou.
Vyšehradské přízraky a strašidla
Všem je znám příběh o kněžně Libuši, kdy vědma ukázala na budoucí Prahu se slovy: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se dotýká…“. Pověsti však praví, že se dodnes na hradbách zjevuje duch známé kněžny v podobě bílé paní. Údajně hlídá s velkým černým psem své ukryté poklady nacházející se ve vyšehradské skále.
Kromě Libuše se údajně na Vyšehradu zjevují také démoni. Osamělým dvojicím milenců či vojenským strážným se měla zjevovat bílá postava bez tváře, která útočila pouze na muže – začala je rdousit.
Další děsivá legenda vypráví o generálovi z 18. století, který byl zde zabit nehrdinským způsobem. Proto chodí po hradbách a straší převážně vojáky a strážníky, ale také náhodné lidi. Na jeho uklidnění však stačí jen zasalutovat, abyste mu pozvedli ego a on vás nechal.
Vyšehrad, Praha, hrad, Vyšehradské přízraky, strašidla
Zdroj: https://www.praha-vysehrad.cz/cs, https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/137/vysehrad, https://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/vysehrad/index.html, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vysehrad-celorocni-program-a-poznavani-pro-deti
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.