Výprava za historií železnic do Lužné u Rakovníka
Historie železnice je s městečkem Lužná u Rakovníka spojena již 150 let. V roce 1871 zde vznikla v souvislosti s konstrukcí tzv. Buštěhradské dráhy Kladno-Chomutov výtopna a vlaky nezmizely z tohoto místa ani poté. V dnešní době je zde železniční muzeum, které nabízí zábavu i poučení pro malé i velké. Vlaky má totiž rád skoro každý, a pokud jsou mezi nimi i ty, které voní romantikou starého Rakouska-Uherska nebo První republiky, jen málokdo odolá možnosti prohlédnout si je pěkně zblízka.
Výlet do doby, kdy vládla pára
Muzeum Českých drah vzniklo v depu Lužná v roce 1999 a klade si za cíl rekonstruovat a uchovat technické památky spojené s provozem železnice v českých zemích i pro další generace. V muzeu naleznou návštěvníci lokomotivy, vagony a další techniku související s železnicí. Expozice pokrývá období od počátků železnice u nás v období Rakouska-Uherska, přes První republiku až do současnosti.
Právě parní lokomotivy jsou pro většinu návštěvníků možná tím největším lákadlem. Mezi nejvzácnější exponáty patří jistě lokomotivy přezdívané „Kafemlejnek“ či „Matylda“ z přelomu 19. a 20. století. Romantiku prvorepublikových železnic reprezentují lokomotivy „Všudybylka“ nebo „Heligón“. Pro mnohé návštěvníky jsou ale těmi nejkrásnějšími parními lokomotivami poválečné legendy „Albatros“ a „Papoušek“.
Mezi významnými exponáty z této doby také nelze nezmínit salonní vůz prezidenta T. G. Masaryka.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Co dalšího muzeum nabízí?
Ani moderní stroje ale nejsou o nic méně zajímavé. „Čmelák“, „Brejlovec“ nebo „Bobina“ jsou jen některé z lokomotiv, které se proháněly po našich kolejích v době nedávné (či se po nich dokonce ještě prohánějí). Některé exponáty jsou statické, některé jsou stále provozu schopné a při zvláštních příležitostech a akcích muzea skutečně vyjíždějí.
Železniční muzeum Lužná u Rakovníka se veřejnosti otevírá vždy v průběhu května a funguje do konce října. Vstupné je přijatelné a rodinná vstupenka vyjde na příjemných 290 korun. Pokud se do muzea vydáte vlakem a u pokladny se prokážete jízdenkou, čeká na vás navíc ještě další sleva.
V průběhu letní sezony pořádá muzeum navíc celou řadu zajímavých akcí, především v podobě vyhlídkových jízd vlaky taženými historickými lokomotivami.
Doprava k muzeu je snadná, z Rakovníka se sem autem dostanete za pouhých 10 minut. Parkování je zajištěno. Z města se sem ale dostanete i po modré turistické trase. O víkendech a během prázdnin si v muzeu koupíte i něco malého na zub. Děti se mohou odreagovat na hřišti a celá rodina může následně svůj výlet protáhnout a k zážitkům z železničního muzea přidat i zážitky z poznávání krás nedalekého Křivoklátska.
Návštěva Železničního muzea v Lužné u Rakovníka je ideálním tipem na rodinný výlet, neboť si v něm „to svoje“ najde prakticky každý.
Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons