Výlety po Šumavě, podél řeky Vydry
Kdo se jednou vydal na putování Šumavou podél této mimořádné řeky, nikdy nedá na trasy dopustit. Podél této řeky najdete čistou a netknutou dvanáctikilometrovou trasu. Pojďme se na ni podívat detailněji.
Bývalý sklářský kraj
Vydra plyne k Angtýlu, kde se zastaví snad každý. Zejména pak ten, kdo chce jít okolo řeky k Turnerově chatě a z tama na Čenkovu Pilu. Odtud se dostanete k výchozímu bodu opět autobusem. Antýgl je známý už od roku 1523, kdy zde jakýsi Hans Fuchs založil huť na duté sklo. Poté se zde vyráběli i duté korálky a růžence. Sklářství však v tomto kraji skončilo asi v roce 1815. Kdy byla huť přestavěna na hospodu. Po válce zde vše tak nějak chátralo, a to až do roku 1964, kdy zde vznikly velmi oblíbený autokemp.
Čekají vás peřeje i krásné lesy
Vydáte-li se dále, tak pod Antýglem na vás čeká kaňon divoké Vydry. V osadě Rokyta, na kterou též narazíte, pak můžete navštívit infocentrum, které slouží jako infocentrum pro celý Národní park Šumava. Je zde k navštívení i expozice, která zobrazuje osidlování Šumavy. Další putování podél řeky vám nabídne hezkou stromovou zeleň i průzračnou vodu. Odpadků zde moc nenajdete, jelikož nejde o primární cíl mas turistů. Budete-li zkoumat koryto řek, překvapí vás množství velkých balvanů. Poté dojdete až k Turnerově chatě, tedy další záchytný bod pro občerstvení a odpočinek. Opět i zde můžete zajít na výstavu. Zde na vás čeká expozice vydry říční, která dala řece jméno.
Zlatonosná řeka
Řeka je však známá i svou minulostí, kdy snášela zlato. Ještě dnes můžete nějakou tu zlatinku najít. Již Keltové zde těžili zlato. Respektive těžili jej v Otavě. Mezi zlatonosné přítoky však vedle Hamerského potoka patřila i právě Vydra. Dále se můžete podívat na Čenkovu Pilu. Ta byla postavena na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 19. století Čeňkem Bubeníčkem. Na pobyty zde zavítal třeba i Bedřich Smetana. Právě zde dostal prý nápad na svou Vltavu. A pokud máte rádi řeku z jiného úhlu – tedy jako vodáci, pak Vydra pobaví a potěší i vás. Tato řeka je totiž splavná od Modravy po Antýgl.