Výlet ze Starých Splavů k Braniborské jeskyni
Máchovo jezero je něco jako české moře. Ve skutečnosti se jedná o rybník, které mu se říkalo Velký. Založit ho nechal ve 14. století císař Karel IV. Tenkrát se ovšem lidé k němu nejezdili rekreovat. Tato tradice vznikla až v 19. století. Vyhledávaným cílem výletníků byly tehdy zejména Doksy a Staré Splavy. A vlastně to platí dodnes. Mezi tradiční kulturní akce patří jarní otevírání jezera v Doksech a letní ve Starých Splavech. Okolo celého rybníku a v jeho okolí vedou turistické trasy i naučné stezky, na nichž je možné si zpříjemnit dovolenou u Máchova jezera. Jedna z nich vás přivede až k Braniborské jeskyni.
Staré Splavy
Na severozápadním břehu Máchova jezera leží lázeňské městečko Staré Splavy, od poloviny 19. století součástí města Doksy. Už na přelomu 19. a 20. století to bylo vyhledávané rekreační letovisko, do kterého se sjížděli hosté z celého Rakouska-Uherska. Jeho historie ale sahá podstatně dále do minulosti, až do roku 1222, kdy tu fungoval mlýn s náhonem. Velkou výhodou je železniční dostupnost Starých Splavů. Železnice zde byla vybudována již na konci 60. let 19. století a slouží dodnes.
Staré Splavy se mohou pyšnit i několika pamětihodnostmi – původní gotickou propustí ještě z doby vlády císaře Karla IV., gotickou hrází Máchova jezera ze 14. století, roubenými usedlostmi na návsi ze 17. až 19. století, Jarmilinou skálou, Kohnovou vilou i barokním Podhrázských mlýnem. Staré Splav mohou být i výchozím místem k již zmínění Braniborské jeskyni.
Nádraží Staré Splavy. Foto: Marie Čcheidzeová, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Star%C3%A9_Splavy_zast%C3%A1vka_2020_(1).jpg
Braniborská jeskyně
K Braniborské jeskyni je to z nádraží ve Starých Splavech asi 3,7 kilometru, takže asi přes hodinu pěší chůze po červené trase E10 Máchova cesta. Projdete se Prostřední roklí a Vůbčařskou roklí se zalesněnými pískovcovými scenériemi, které nabídnout hezký pohled na přírodní památky.
U rozcestníku Nad Černou roklí budete muset odbočit na zeleně značenou cestu, která vás přivede až k Braniborské jeskyni. K té se dostanete po odbočce ze zelené trasy u rozcestníku. Jeskyně je vlastně velký skalní převis, dlouhý 44 metry a hluboký asi 12 metrů a vysoký 6 metrů. Říká se o něm, že sloužil k úkruty lidí během válek.
Zdroje: Mapy.cz, https://cs.wikipedia.org/wiki/Braniborsk%C3%A1_jeskyn%C4%9B
Braniborská jeskyně. Náhledové foto:Zákupák, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Braniborsk%C3%A1_2.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.