Výhled na zimu? Meteorologové pěkně otočili, přižene se sníh a led

Zima, předpověď počasí, výhled na počasí, počasí v zimě, počasí

Výhled na zimu? Meteorologové pěkně otočili, přižene se sníh a led. Milovníci zimy, radujte se! Meteorologové upravili své předpovědi a zdá se, že nás čeká chladnější a sněhovější období, než jsme doposud doufali. Nejnovější údaje naznačují, že v nadcházejících měsících budou ve velké části Evropy a Severní Ameriky pravděpodobně panovat zimní podmínky doplněné opravdu pořádnou nadílkou sněhu a ledu.

Slabý polární vír: Hlavní hráč

V centru měnící se zimní předpovědi je polární vír, vířící masa studeného vzduchu nacházející se vysoko nad severním pólem. Letos byl neobvykle slabý, což je významné, protože slabý vír často vede k chladnějšímu počasí na severní polokouli, jak už bylo v minulosti vypozorováno.

Když je polární vír silný, má tendenci udržovat studený arktický vzduch v blízkosti pólu. Ovšem je-li slabý, může umožnit únik všeho tohoto studeného nadělení a způsobit, že se mrazivé teploty rozšíří na jih do Evropy, Asie a Severní Ameriky. A současná předpověď naznačuje, že polární vír zůstane slabý po většinu zimy, což zvyšuje pravděpodobnost dlouhotrvajícího ochlazení.

Výhled na zimu? Meteorologové pěkně otočili

Foto: Pixabay

Sibiřská sněhová pokrývka: Klíčový ukazatel

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů nadcházející chladné zimy je množství sněhové pokrývky na Sibiři. V letošním roce se tu podle všech pozorování hromadí opravdu nadprůměrné množství sněhu. Proč je to důležité? Rozsah sněhové pokrývky na Sibiři má přímý vliv na vývoj počasí na celém světě. Sníh odráží sluneční světlo, a tím ochlazuje atmosféru nad ním, což má vliv na tryskové proudění – rychle proudící vzdušný proud, který řídí povětrnostní systémy.

Nárůst sněhové pokrývky na Sibiři může způsobit, že tryskové proudění zeslábne a začne se stáčet, což vede k častějším a intenzivnějším výkyvům chladného počasí. Podle meteorologických údajů je nyní sněhová pokrývka na Sibiři třetí největší za posledních 20 let, a to ještě ani neskončil říjen.

Stratosférické anomálie: Posilování chladu

A nesmíme zapomenout ani na to, že ve vývoji předpovědi zimního období hrají roli také stratosférické podmínky. K tomu lze říci jen to, že vědci letos naměřili mírné oteplení stratosféry, které může polární vír narušit a dále tlačit studený vzduch na jih. A právě tyto změny ve stratosféře spolu se vším ostatním vytvářejí dokonalý recept na to, aby ta letošní zima opravdu stála za to.

 

Zdroj: https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar-vortex-winter-weather-pattern-forecast-snow-cover-anomaly-influence-united-states-canada-europe-fa/, https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.