Vydejte se s dětmi do minulosti: Návštěva pravěku začíná

Zkameněliny

Vycházeli jsme z toho, že téměř každé dítě si projde obdobím, kdy jeho největším snem je potkat dinosaura nebo se setkat s jiným dávným tvorem. V případě, že se s tímto obdobím setkáváte nebo jen hledáte něco neobvyklého, dovolte nám, abychom vás vzali do dávných časů!

Jaké je to žít v pravěku?

Chtěli byste se pustit do výroby oštěpů nebo se ozdobit šperkem z mušlí, podobně jako to dělali naši dávní předchůdci? Není problém. Existují tzv. Dny živé archeologie – Doba kamenná nejen o kameni. Vyzkoušíte si, jak se vyráběly pazourky, a dozvíte se, jak se s kamenem pracovalo v rámci neolitu. Akce však letos už proběhla 31. března, takže musíte počkat na další rok.

Osada Křivolík

Nedaleko České Třebové můžete objevit historické centrum pod širým nebem – pravěkou osadu Křivolík. Mapuje vstup homo sapiens do Evropy a sleduje jeho postup až do raného středověku, tj. do období 36 000 př. n. l. – 900 n.l. Při různých příležitostech zde pro hosty ožívají výtvory a životní úroveň z dávných dob a vy budete moci sledovat prostředí dávných časů. Na místě se konají každoroční oslavy, letní tábory a programy pro školy nebo zážitkové akce na konci týdne.

Jeskyně Pekárna jako domov pro lovce sobů

Kousek od Brna, na přeměně Říčky a Ochozského tolerančního pásma, můžete objevit jeskyni Pekárna, kde byly nalezeny staré kamenné a kostěné aparáty a nápisy. Jeskyně je součástí Moravského krasu. Je hluboká 64 metrů a téměř celá je odkrytá slunečnímu svitu, takže ji budete moci směle zkoumat. Podle důkazů zde žili pravěcí lidé před 12-15 tisíci lety. V letech 1927 a 1963 zde byly nalezeny ozdobené kosti, ale badatelé našli i oštěpy na lov ryb a figurku Venuše z mamutího klu.

Bahenní bublající sopky

Nedaleko Františkových Lázní objevíte jednu z nejpřednějších imperativních přírodních rezervací v rámci České republiky – Soos. Na 221 hektarech uvidíte rašelinné nížiny a minerální slatiny, ale navíc i bublající bahenní sopky. Přes rezervaci vede naučná stezka, která vás seznámí s geografickým děním, které se zde odehrávalo a stále odehrává. Procházku po dně vyschlého jezera můžete doplnit projížďkou po úzkokolejné železnici Kateřina a také zážitkem s dinosaury v životní velikosti.

Prohlídka Věstonické Venuše

Věstonická Venuše
Foto: Wikimedia commons, che, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vestonicka_venuse.jpg#/media/File:Vestonicka_venuse.jpg

Budova Archeoparku Pavlov ukrývá podzemní kompozice, které vás zavedou do pravěkého paleolitického sídliště. Ukázky nastiňují životní styl pravěkých jedinců. Navíc zde objevíte duplikát sošky Věstonické Venuše. Obrovským lákadlem je skládka mamutích kostí. Pavlovská zóna a přilehlé Dolní Věstonice jsou výjimečným místem, které si projdete naučnou stezkou dlouhou přibližně 3,5 kilometru.

Zkameněliny v Praze

Za dávnými časy se můžete hned vydat do Národního muzea v Praze, kde mají zajímavé výstavy, čítající i nejstarší rostlinné makrozkameněliny na světě. I ti, kteří jsou zvědaví na nejnovější objevy v oblasti vědy, zde objeví něco, co je nadchne.

Uchované jsou zde i zuby, jako dlouhé zkameněliny čelistí obratlovců starých 409 milionů let! Až do současnosti se zuby u těchto tvorů nikdy nenašly, takže se předpokládalo, že je vůbec neměli. Objev je natolik zásadní, že bychom měli přehodnotit spoustu úvah o dobách minulých.

Zábava s dinosaury

Foto: Pixabay

Jaké by to bylo potkat dinosaura a vyfotit se s ním? V jednom z dinosauřích parků získáte alespoň základní představu o jejich skutečném rozměru. Objevíte je v pěti oblastech po celé ČR, a kromě modelů v životní velikosti se vaše děti mohou bavit na mnoha atrakcích.

Zdroje info: kudyznudy.cz, drbna.cz

Náhledové foto: Pixabay