Vydejte se k pietnímu místu vypálených Lidic
Pandemie koronaviru pravděpodobně neumožní českým turistům vycestovat na dovolenou do zahraničí pěkně dlouhou dobu. To ale na druhou stranu nemusí být nutně překážka ve sbírání jedinečných zážitků, protože i na území naší země se jednoznačně nachází velké množství míst, které stojí za návštěvu. S rodinou můžete například vyrazit k Památníku Lidice, který slouží jako připomínka obětí nacistů a rozkládá se nad vypálenou, stejnojmennou obcí.
Krátký návrat do druhé světové války
Druhá světová válka si vyžádala neskutečné množství obětí. Mezi ně se řadí také obyvatelé obce Lidice, která byla 10. června 1942 vyhlazena nacisty. Všechny domy byly vypáleny, muži povražděni, ženy a děti poslány do koncentračních táborů. Spouštěčem událostí se stal atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha, s nímž občané Lidic nakonec neměli vůbec nic společného, ale přesto se staly objektem nelidské a zákeřné pomsty.
Lidickou tragédii si Česká republika připomíná dodnes. Po válce (u příležitost dvacátého výročí v roce 1962) byl na místě nechutného incidentu zřízen Památník Lidice, kde se mimo jiné nachází společný hrob lidických mužů nebo základy dobových statků. Dále pak za návštěvu určitě stojí muzeum s multimediální expozicí A nevinní byli vinni…, pod níž se podepsali Mgr. Bohumír Prokůpek, Dr. Eduard Stehlík, Mgr. Michal Burian, Dr. Jiří Žalman a Pavel Štingl.
Při prvních krocích je návštěvník muzea v kruhovém promítacím sálu přenesen do historie Československa, která končí právě brutálním vyhlazením Lidic. V dalších místnostech pak čekají ukázky připomínající původní obyvatelstvo včetně fotek, z nichž vám sjede mráz po zádech.
Růžový sad je domovem podobizen zavražděných dětí
Růžový sad je další důležitou součástí výpravy do krvavé historie Lidic. Nachází se v něm Záhon úcty k obětem z řad dětí, jenž je doplněn sousoším čítajícím podobizny dvaaosmdesáti lidických ratolestí, které má na svědomí akademická sochařka Marie Uchytilová.
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com