Vraždy a zlodějské výpravy: Tajemné záhady hradu Potštejna

Potštejn

Málokterý hrad se může pochlubit tak pestrou historií jako Potštejn. Zříceniny starobylých zdí jsou svědky různých příběhů. Kořeny Potštejna připomínají vyprávění o praotci Čechovi, který vystoupil na horu Říp a pronesl svou řeč. Na Potštejn se vydal i sbor vladyků s rodinami a čeledí. Vedl jej Procek, dítě Půty z Křivic, se svým bratrem Půtou. Po roce 1200 založili nedaleký hrad. Prvotní zmínka o stavbě pochází z počátku 14. století.

Vražda a vraždění…

V roce 1310 se Půta vydal do Prahy, což se mu i hradu stalo osudným. V hlavním městě se pohádal s německým pražským měšťanem – jistým Peregrinem Pušem, který ho při nejvhodnější příležitosti nechal zabít. Oko za oko, zub za zub – podle Půtova syna Mikuláše a spolu se svými společníky připravil Peregrina o život. Každopádně se to doneslo až k lordu Janu Lucemburskému, který Mikuláše zadržel, vynutil si na něm tresty spojené, a nakonec ho poslal na cestu do Říma za záchranu Peregrinovy duše.

Další kapitola – zloděj

Mikuláš na to neměl ani pomyšlení. Po návratu z vězení se vrátil na Potštejn, usadil se v prostorách hradu a nechal se pasovat na odbojného rytíře. S loupežnickou bandou obcházel okolní hradiště a osady, hlídal ulice, přepadával kupce, kradl a bral výkupné. Jan Lucemburský to neunesl a poslal na něj svého potomka – Karla IV. Aby na Mikuláše nezůstal sám, poslal s ním královské ozbrojené vojsko. V roce 1339 byl hrad dobyt a rozdrcen. Mikuláš vypustil duši v troskách zdiva, když byla podkopána a zřítila se hradní věž. Od té doby začaly kolovat klepy, že někde v potštejnském podzemí čeká obrovský loupežnický poklad.

Potštejn

Potštejn: Foto Pixabay

Vzkříšení Potštejna

Potštejn se po Mikulášově překonání dostal do rukou Karla IV – ten ho neopustil a využil jeho strategickou polohu. Potštejn byl upraven a stala se z něj pevnost. Bezpečí prokázal v roce 1432, kdy se postavil ozbrojeným silám Sirotků. Za Jiřího z Poděbrad se Potštejn stal spolu se sousedními Liticemi významným sídlem. Potštejnské hradby byly upraveny a do několika kamenů je údajně vytesána latinská rytina.

Od roku 1495 vlastnil Potštejn Vilém z Pernštejna. Byl to bystrý a štědrý muž a ani Potštejn nepřišel zkrátka. V té době se mu mimořádně dařilo. Interiéry byly pohodlně vybavený a na skále u třetí brány byla vybudována studna.

Tajný poklad?

Poklad
Poklady: Foto Pixabay

Po odchodu Viléma z Pernštejna byl osud hradu zhatěn. Jeho vnuk Jaroslav už neměl tolik rozumu, a kromě toho nechvalně proslul zneužíváním Českých bratří. Dostal se do takových dluhů, že musel nabyté dědictví prodat. Poté se majitelé Potštejna střídali, hrad pustl, chátral a stal se zříceninou. V první polovině 18. století získal Potštejn rod Harbuval Chamaré. V té době už nebylo v módě bydlet na hradě, a tak si postavili barokní zámek.

Zdroje info: kudyznudy.cz, denik.cz

Náhledové foto: Pixabay