Vlaštovčí hnízda a mořské okurky – první čínská restaurace v Československu. Pamatujete se na ni?
První čínská restaurace v Československu – kde stála a co nabízela? V současné době není až tak velký problém navštívit restauraci s cizokrajnou kuchyní, zvláště ve velkých městech. V dobách socialismu ale většina z nich vařila jen tradiční česko-slovenskou a některé se specializovaly na jídla východního bloku.
Výjimečně jste mohli ochutnat kuchyni francouzskou, a to v té nejluxusnější třídě, tedy v restauraci 1. cenové skupiny. Ovšem v Praze byla i restaurace indická a čínská. Pojďte se s námi podívat, jak se jedlo „retro“ a které restaurace se těšily největší oblíbenosti. Možná budete překvapeni, co vše se zde tenkrát dalo sehnat – o tom si dnes může mnohý milovník exotických kuchyni nechat opravdu jenom zdát.
Vlaštovčí hnízda a mořské okurky
Čínská restaurace sídlila ve Vodičkově ulici číslo 19. Byla tehdy jediná svého druhu a založil ji roku 1958 Adolf Hoffmeister, český diplomat, spisovatel a malíř. Hoffmeister v rámci svojí práce pobýval v New Yorku i v Paříži a tam mu zachutnala právě čínská kuchyně. Jelikož komunistická Čína byla přátelská země, nebyl se založením restaurace problém. Do země se rychle dostaly exotické suroviny i dekorace a čínskou kuchyni přijeli našim kuchařům předvést čínští mistři.
Kromě běžnějších čínských jídel restaurace nabízela také kuriozity. Specialitou například byl vývar z vlaštovčích hnízd. Tato polévka se připravuje opravdu z hnízd ptáků, a to salangany ostrovní. Tento druh rorýsovitých vyrábí svá hnízda z chaluh slepených slinami. Z očištěného hnízda se pak uvaří vývar. Další specialitou vařenou v čínské restauraci byly mořské okurky. Tito sumýši sice neoplývají valnou chutí, ale připisují se jim zázračné účinky na klouby a díky různým tvarům a barvám vypadají na talíři velmi dekorativně.
Foto: Pixabay
Ranní polévka, smažák a vnitřnosti
Zcela jiným podnikem byla restaurace U Kalendů na Rašínově nábřeží, která vznikla ještě před příchodem socialismu. Tam se podávala teplá jídla už od brzké ranní hodiny: dršťková či gulášová polévka a také vnitřnosti na různé způsoby. Později zvítězil smažák s brambory nebo hranolky, tehdy samozřejmě domácími. Od roku 2021 podnik vlastní síť Ambiente.
Chlebíček v automatu
Za jeho vznikem stojí lahůdkář Jan Paukert, který jej vytvořil v roce 1916. Záhy jej začali vyrábět i jiní lahůdkáři a v oblibě zůstal dodnes. Tehdy se prodával v automatech, a tak se bistrům, které jej takto nabízely, začalo říkat automaty. Jedním z nejznámějších byl Automat Koruna na Václavském náměstí a na chlebíčky tam chodili známí herci i studenti. Otevřen byl roku 1931.
Francie a přísně tajné
Jeden z nejstarších hotelů v Praze – Alcron, nabízel převážně francouzskou kuchyni a menu si opravdu nemohl dovolit každý. Ale pokud byste patřili k těm šťastlivcům, pak byste tam určitě potkali diplomaty, státníky i komunistické agenty nad přísně tajnými rozhovory. Jedly tu i hollywoodské hvězdy. Hotel s restaurací byl otevřen v roce 1932 podnikatelem Aloisem Kroftou. Nyní se tu nacházejí dvě restaurace Alcron a La Rotonde.
Zdroj: https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/v-prvni-cinske-restauraci-v-ceskoslovensku-varili-polevku-z-vlastovcich-hnizd-jeji, https://www.apetitonline.cz/clanky/retro-menu-z-vyvarovny-uvarte-si-obed-ve-stylu-80-let
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.