Vítězí vždy ti nejsilnější? Jak vypadá volba vůdců u zvířat

Hyena

Zvířata si svého vůdce či vůdkyni vybírají podle určitých kritérií. A ne vždy to je ten nejsilnější. Pár zvířat má dokonce i pravou demokracii, kde všichni hlasují. Myslím, že boj o vůdce si dokážeme všichni představit. Vůdce, který je starší, a tím i zkušenější, chtějí vždy vystřídat ti mladší. Ke změně vůdce vede hlavně touha po moci, díky níž mají právo na kořist jako první. A má i možnost se dvořit samicím. Vždy dojde k tomu, že jednou prostě starý samec o moc přijde a vůdcem se stane jedinec mladší. Ten vede zvířata do doby, dokud on sám nezestárne. A nedokáže své postavení obhájit.

Jak volí vůdce šimpanzi?

Přímá volba vůdce, a to v souboji, bývá kupříkladu u vlka. U ostatních zvířat to už bývá těžší. Nejlepším příkladem mohou být šimpanzi. Je dost možné, že v jedné z tlup může být klidně i řekněme agresivní tyran. Ten klidně své poddané může ovládat hrubou silou. V další tlupě zase může být vůdce, který je sice méně silný, ale politicky obratný. Vedoucím se stal díky tomu, že ho podpořili ostatní samci či samice, kteří mají také významné postavení v tlupě. Většinou si podporu zaslouží schopností řešit problémy a také svojí inteligencí. Případně přátelským chováním. Když jeden z šimpanzů prohledává druhému srst, občas za tím bývá náklonnost nebo také politika. Tak to bývá, i když vůdce lehce polechtá mláďátko některé ze samic. Možná si myslí, že se ji tak pokusí dostat na svoji stranu.

Šimpanz

Šimpanz: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ne vždy bývá alfa samec silnější

Možná jste to nevěděli, ale politikaření a souboj nejsou jediné způsoby, jak získat své vůdce, alfa samce. U pár druhů, jako jsou africké hyeny skvrnité, je to dané předem. Nejvyšší postavení dále získává potomek rodičů. Africké hyeny skvrnité žijí v matriarchátech, což znamená, že vedoucí tlupy je samice. Ta postavení vůdce podědila po své matce. Dalším z kritérií bývá i věk, a to ze jména u sloního stáda, jež vede nejstarší samice. A to protože s věkem roste moudrost, což i u lidí dává smysl. Tohle se ale nedá říct o vybírání vůdce ryb jménem koljušky tříostné. Jelikož u nich se vůdcem či vůdkyní stává nejhezčí rybička. A způsob výběru to opravdu špatný není, jelikož lesklá kůže či výrazné zbarvení bývá známkou síly. Dále také zdraví a velké schopnosti přežít. 

Vlk

Vlk: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jaká bývá demokracie u zvířat?

Pravdou je, že vůdce má většinou výsadní postavení. Ovšem to neznamená, že si může vždy rozhodovat, jak se mu chce. U hodně druhů se někdy projeví, řekněme, jakási obdoba lidské demokracie. Kupříkladu u psů hyenových se rozhoduje kýchavými zvuky o tom, kdo půjde na lov. A to tak, že pokud kýchá málo psů, tak celá smečka zůstává doma, a vůdce si o tom může myslet, co chce. Ne vždy totiž znamená, že má vůdce absolutní moc u zvířat.

Hyena: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.