Vítejte na nejzáhadnějším místě Česka! Hádanka jménem Kounovské řady, největší megalitická památka Čech
Není kámen jako kámen. I o tom se můžete přesvědčit na záhadném místě Česka, a to na vrchu Rovina u Kounova, které se nachází v rakovnickém okrese. V tichu a klidu zde na náhorní zalesněné plošině spočívají různě tvarované kameny, jež nedají spát badatelům ani náhodným pozorovatelům. Nicméně o jejich vzniku se vyprávějí legendy. Avšak dosud nebylo rozluštěno, kde se tu vzaly. A navíc se dá usuzovat, že čtrnáct dlouhých řad kamenů, symetricky rozložených, byly na toto místo dodány s určitým úmyslem.
Hříčka přírody, anebo lidské dílo?
Různě tvarované kameny leží totiž téměř v rovnoběžné přímce. Jsou dlouhé až čtyři sta metrů a jsou od sebe vzdálené třináct až třicet metrů. Rozprostírají se na ploše téměř jedenáct hektarů. Naskýtá se otázka, kde se tu vzaly a proč v tomto uskupení? Tuto záhadu se nepodařilo rozluštit ani několika generacím badatelů.
Kounovské řady vyvolávají spoustu dalších nezodpovězených otázek
Jedno je jisté. Veškeré hypotézy se navracejí k původnímu nálezci této unikátní a jedinečné památky. A tím je kounovský učitel Antonín Patejdl, který neobvyklé kamenné řady objevil již v roce 1934. Místní lidé je míjeli bez povšimnutí, brali je jako běžnou součást přírody. Nicméně Patejdl si uvědomil, že stojí před nebývalým úkazem. A chtěl záhadě přijít na kloub. Proto se pustil se do mapování kamenných řad, a tím si uvědomil jejich pravidelnost. V důsledku toho se rozvířily diskuze, k čemu tato megalitická památka sloužila.
Autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8296599
Jisté bylo jen jedno
A to, že poskládané řady složené z téměř dvou tisíc kamenů jsou dílem člověka. Předpokládalo se, že se možná jednalo o prastarou observatoř a kalendář, jež sloužil k rituálním účelům. Načež byl ku pomoci i hospodářům při pěstování a sklizni úrody. Kromě toho kameny mohly sloužit i jako ohraničení jednotlivých políček. Nicméně všechny hypotézy ale byly vyvráceny. A ani archeologický výzkum nedokázal přesně stanovit, k čemu Kounovské řady sloužily. Dokonce mohly vzniknout v pravěku, ale i v novověku. Mimochodem od další hypotézy, že se jednalo o pravěké menhiry, vědci upustili. Zvídavých otázek se nabízí spousta, avšak záhada Kounovských řad zůstává dodnes zahalena tajemstvím.
Archeologický výzkum nedaleko Kounovských řad odhalil keltské hradiště
Mystérium kamenných řad ozvláštnil i archeologický výzkum, kdy badatelé v jejich blízkosti objevili pozůstatky keltského hradiště. Tím se dostalo záhadným Kounovským řadám zvláštní pozornosti. Začalo se spekulovat, že řady byly dějištěm i keltských rituálů. Možná ne náhodou se necelých čtyřicet kilometrů odtud objevuje i náš nejvyšší neopracovaný menhir Česka. Najdete ho v lounském okrese u obce Klobuky. Odborníci tvrdí, že je s největší pravděpodobností původní. Jak menhir, tak i Kounovské řady jsou vyhledávané prý pro své zvláštní působivé energetické pole.
Zdroj: https://www.obec-kounov.cz/kounovske-rady/, vyslapy.cz
Náhledové foto: Kounovské řady, autor: Karelj – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8296518
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?